Bina Kredi’den yılın önce yarısında ekonomiye 731 bilyon TL hamur

Bina Itimat (#YKBNK), talih ekonomisine yılın ilk yarısında 731 bilyon teklik üs sağladı. Konsolide bazda hareketli büyüklüğü yüzdelik 78 almanak artışla 991 milyar TL’ye yükselen Yapı Güven’nin nakdi kredi hacmi yüzde 61 artışla 513.3 milyar liraya, bütün mevduatı ise 517,7 milyar TL’ye ulaştı. Kıpırdak likidite seviyesini esirgeyici Yapı Emniyet’nin anamal uzluk rasyosu ise yüzde 16,7 oldu. Bankanın bu dönemde kesin familya ise 19,2 bilyon lira namına gerçekleşti.  

Global adına konjonktürel belirsizliklerin bilgili olduğu yılın önceki yarısında dahi ilkin devlet ekonomisi kalkmak için bütün paydaşlara değer katmayı sürdürdüklerini anlatım eden Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, şu değerlendirmede bulundu: “2022’nin geçmiş yarısında ülkemiz ve parçalanmamış paydaşlarımıza duyduğumuz takı neticesinde faal performansımızı devam ettirerek, ülkemiz ekonomisine nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile 731 bilyon TL ulama sağladık. Asıl bankacılık gelirlerimizi 31,2 bilyon liraya çıkardığımız bu dönemde yaşayan akışkanlık seviyemizi ve anamal yeterliliğimizi korumayı sürdürdük. Kredi hacminde özel bankalar arasındaki ilişki payımız yüzde 16,1, müşteri tevdiat hacminde ise yüzde 13,9 oldu.”

“Cesaret kartlarına liderlik ediyor, hususi bankacılıkta fark yaratıyoruz”

Türkiye’deki kredi kartı pazarının mimarı olmanın verdiği sorumlulukla sektörü abartmak ve yetiştirmek hesabına çalışmaya devam ettiklerini belirten  Erün, “Yüzde 16,8’lik yüreklilik kartı matlup bakiye alım satım payı ve 13,9 milyona ulaşan itimat kartı adediyle yıllardır sektörün lideri olan World’ü yalnız benzeri emniyet kartı olarak görmüyor, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak muhtelif çözüm ve menafi sağlayıcı tıpkı dünya kendisine konumlandırıyoruz. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz tam yenilikçi uygulamalar ve teknolojik altyapımızla sadece ülkemizde değil, küresel anlamda bile güven kartları sektöründe yıpranmamış ufuklar açmaya bitmeme ediyoruz.” dedi.

Çatı Cesaret’nin Özel Bankacılık ve Yaşayış Yönetimi alanında da devir lideri olduğunun altını çizen Erün şu değerlendirmede bulundu: “Çatı Emniyet Özel Bankacılık müşterilerimizin finansal ve mali olmayan seçkin soy varlığını profesyonelce yöneterek birikimlerini sunma gür şekilde koruyoruz. Yönettiğimiz sağlık ile hususi bankacılık ve sağlık yönetiminde sektörün sunma büyüğüyüz. Yatırım fonu pazarında da sarih vuzuh lideriz. Sektörlerinde öncü iştiraklerimiz Yapı Kredi Portföy ve Bina Güven Yatırım’ın birlikte katkılarıyla müşterilerimize sağladığımız bütünleşik hizmet sayesinde yönettiğimiz 140 milyar TL’yi aşan bütün huzur ile hususi bankacılık ve dirlik yönetiminde bölüm lideri olmanın gururunu yaşıyoruz.”

“Geleceği sürdürülebilirlik odağında nesir etmeye kararlıyız”

Çatı Güven’nin kuruluş misyonu doğrultusunda vakit kaybetmeden konuşu hareket namına değil; topluma, insana ve doğaya dost sürdürülebilir tıpkı gelecek üzere var kuvvetiyle çalışmayı sürdürdüğünü vurgulayan Erün, “Sürdürülebilirlik stratejimizi, ortak derece yaratmaya dayandırıyor, eksiksiz çalışmalarımızı bu stratejimiz doğrultusunda planlıyor ve yönetiyoruz. Bu alanda yaptığımız çalışmalar arsıulusal alanda birlikte takdir görüyor. Yılın ilk yarısında 19 ülkeden 37 bankanın katılımıyla, sağladığımız 810 milyon dolarlık sürdürülebilirlik kriterlerine merbut sendikasyon kredimiz bu alanda üstlendiğimiz sorumluluğa olan inancın bir göstergesi.” dedi.  

S&P Global’in Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi kapsamında ‘The Sustainability Yearbook 2022’ şirketleri arasına girmeyi başardıklarını belirten Erün, “Şirketlerin ayrıntılı vadeli çevresel, içtimai ve yönetişim (ESG) risklerine karşı direncini ölçen MSCI ESG derecelendirmesinde Türkiye’dahi AA seviyesinde nokta kayran tek vezneci olarak ‘Şef’ sınıfında vadi aldık. Toplumsal cinslik eşitliğini gelişigüzel alanda savunan tıpkı alım yerine, 2022 yılında dahi arsıulusal ortalamalarının üstünde bir performans sergileyerek Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girmeye türe kazandık. Önümüzdeki dönemde bile sürdürülebilirlik alanındaki avangart çalışmalarımızla sınırları kaldırmaya bitmeme edeceğiz” diyerek konuştu.

Çatı Itimat’nin 30 Haziran 2022 günlü konsolide mali sonuçlarına ilgili güzel göstergeler:

Mecmu aktifler : 991 milyar TL

Bütün nakdi krediler : 513,3 milyar TL

Bütün azrail mevduatı: 517,7 bilyon TL

Açık Ekip kârı : 19,2 milyar TL

Asıl Bankacılık Gelirleri : 31,2 milyar TL

Zindelik giderleri : 8,1 bilyon TL

Çatı Emniyet’nin iki ilişkin ortaklığının sermayesi azaltıldı

 

Çatı Kredi’den emeklilere 2.750 TL’ye varan nakit promosyon!

 

Yapı Itimat avrat müteharrik oranında devir liderliğini bu yıl dahi sürdürdü

 

Yapı Emniyet’den yeniden bir ilk: Birlik dekontlar dijitale taşınıyor

 

Share: