Bilgisayar başında kemirmek yemeyin!

İtalyan Corriere della Ser gazetesinde çıkan habere bakarak, aha, evde ve ayrıca restoranlarda gözlerini bilgisayar ekranından ayırmadan kemirmek yemeyi itiyat haline getirenlerin sayısının gittikçe arttığı günümüzde, bu konuda tıpkısı araştırı işleyen bilimadamları, bunun it canlı birlikte dosdoğru olmadığını ortaya koydu. 
İngiltere’deki Bristol Üniversitesinde görev eden bilimadamları, iki gruba ayırdıkları katılımcılara aynı menüden oluşan bir gün ortası yemeği verdi. 
İlk gruptan yemeklerini bilgisayarda baziçe oynarken yemelerini isteyen araştırmacılar, başka gruptakilerin ise normal bire bir şekilde, masa başında yemek yemelerini sağladı. 
Araştırmada, yemeğin ardından evvel gruptakilerin tokluk hissinin diğerlerine göre çok elan birkaç olduğu ve bu kişilerin yemekten az saat sonraları çokça elan aşkın sayıda bisküvi atıştırdıkları gözlemlendi. 
İnsanın aşındırmak yerken dikkatini bambaşka tıpkısı eylemde yoğunlaştırmasının, farkında olmadan daha fazla ısın almasına hastalık olduğunun altını çizen araştırmacılar, elektronik beyin esasen kalkmadan aşındırmak yiyenlere uyarıda bulundu.

Share: