BES bu sene enflasyona yenildi

Yüzdelik 70’e müstenit pahalılık tasarruf sahiplerini birlikte zehir etkiledi. Sabık yıllarda vatandaşı enflasyona ezdirmeyen Ferdî Emeklilik Sistemi (BES) fonları bu yol benzeri başarıyı sergileyemedi. Habertürk’ten Rakim Ak’ın aktardığına bakarak yılın evvel 4 ayında yüzdelik 31.7 olan 4 maaş enflasyona alın tekaütlük fonlarının getirisi yüzdelik 13.8’de kaldı.

Tekaütlük Gözetim Merkezi verilerine bakarak 189 fondan oluşan gönüllü BES yatırımları toplamda 178 milyar teklik değere ulaşırken 2022 yılı getirisi yüzdelik 12.6’birlikte kaldı. İlk 4 ayda yer faziletli getiriyi yüzde 19.98 ile faizli çap katkısı fonları sağladı. Yılbaşına göre düşüşe güzeşte ürem nedeniyle şevket tahvillerine yatırım eden faizli mehabet katkısı fonlarını yüzde 19.52 ile faizsiz fonlar strateji etti.

Pay fonlarını tercih edenler yüzde 32.1 ürem sağladı

Rasyonet verilerine bakarak ise 9 Mayıs 2022 itibariyle fonların toplam ortalama getirisi yüzdelik 14.4 oldu. Etraflı vadeli bir tasarruf aracı olan BES’te enflasyonun efdal gitmesi halinde gelecek yıllardaki getiriler düşkünlük edilirken yeniden birlikte akıllıca seçimi özne vatandaşlar hesaplı daha çok. BES nasip fonlarını tercih edenler yüzde 32.1 ile enflasyonun üstünde faiz sağladı. Ancak toplam 265 bilyon liraya ulaşan fonların vatandaşın tercih etmemesi zımnında yalnız 16 milyarının yani yüzde 6.1’inin behre senetleri piyasalarında değerlenmesi bu başarıyı gölgeledi.

Fihrist fonlarının getirisi de enflasyona yüksek geldi

Yeniden nasip senetleri piyasalarının getirisini yansıtan indeks fonların getirisi da yüzde 35 ile enflasyona üstün geldi. Ancak ne efsus ki indeks fonların tercih oranı toplanmış süresince yemeden içmeden yüzde 1 olduğu için BES yatırımcılarına oylumlu tıpkı şekilde faydası olamadı. Meğer bu iki görüntü türü yüksek oranlı yeğleme edilseydi enflasyona cebin tıpkı utku daha kazanılabilirdi. BES yatırımcılarının son yıllarda kaydığı altın içeren fonlar ise 78 bilyon liralık ve yüzde 29.8 ile evvel sırayı alırken yılbaşından bu yana yüzdelik 15.4 ile yine enflasyonun altında kaldı. BES yatırımcılarının yüzdelik 19’unun yeğleme ettiği değişebilir fonların getirisi yüzdelik 13.8 oldu. Yılbaşından bu yana dövizde gerileme olduğu için döviz içeren Eurobond fonlarının ateşçi yüzde 6.7’dahi kaldı. Bu fonların tercih edilme oranı yüzde 14.5 düzeyinde.

Dizin, kızıl ve hisse fonları

Akıbet 1 yıllık dönemde ise 2021 yılı kazançları zımnında fonlar sayı farkı yüzdelik 57.3 faiz ile yüzde 69’lik enflasyona yaklaşırken yatırımcısına yüzdelik 91 kazandıran dizin, yüzdelik 85 kazandıran kızıl ve yüzde 78 nema sağlayan hisse fonları enflasyonu yenmeyi başardı. Döviz içeren fonların almanak ateşçi güzeşte yıl kurdaki şişman zıplamayla yüzde 64’e çıksa dahi enflasyonu yakalayamadı.

Teferruatlı vadede artırım amacıyla mebzul benzeri yatırım

Devletin tasarrufları heveslendirme amacıyla seçme 100 liralık biriktirene 30 teklik heveslendirme verdiği BES fonları bodur süreli değil teferruatlı kesiksiz tıpkısı envestisman ve tasarruf ara bulucu. Bu nedenle BES fonlarını mahiye evet birlikte almanak değil yaşınıza ve risk ahiz kapasitenize bakarak uzun vadeli kaçmak lazım. Uzmanlar genç yaşta sisteme girenlere ağırlıklı kendisine nasip fonlarını önerirken ilerleyici yaşlarda çakılı faiz sağlayan fonların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. Gayrı yandan BES fonlarının bundan önceki performansına bakıldığında kâh dönemler zayiat olsa de detaylı vadede artırmak isteyenler için karlı benzeri yatırım uzlaştırıcı olduğu görülüyor.

BES’teki repertuvar 275 milyarı aştı

BES şirketleri yatırım önerisinde bulunamayacak

BES’e girene ocak alımı üzere destek geliyor

Share: