Yurttaşlık üzere BES’e yatırım yapana ululuk katkısı verilmeyecek

Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Aranjman ve Bakı Kurumu (SEDDK) eliyle yapılan duyuruda, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’te yapılan başkalık gereğince sunma az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında yardım payını, kapsamı SEDDK aracılığıyla belirlenen fonlarda tutma ve 3 yıl sistemde kalma neredeyse BES’e yatıran yabancıların ayrıklı namına Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkan tanındığı hatırlatıldı.

Bahsedilen ecnebi katılımcıların, halihazırda BES katılımcılarına sağlanan yüzde 30 oranındaki çap katkısından intifa durumları üzerine tereddütlerin olduğu tamlanan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Cesamet katkısı uygulamasına mesnet teşkil fail 4632 sınırlanmış Bireysel Tekaütlük Artırım ve Envestisman Sistemi Kanunu mucibince bire bir katılımcının BES’e yatırdığı yardım payından izzet katkısı alabilmesi için sağlaması müstelzim şerait kapsamında, katılımcının Türk vatandaşı olması veya 5901 az Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamında yer alması gerekmektedir. Bu çerçevede, ayrıklı namına Türk vatandaşlığı kaplamak amacıyla BES’e en az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında yardım payı yatıran ecnebi katılımcıların bu prosedür esnasında Türk vatandaşlığı kazanmamış olmasından belde çap katkısı alabilmesi türlü bulunmamaktadır. Uygulamanın diğer detaylarına ilişkin aranjman ve duyurular bilahare kurumumuzca yapılacaktır.”

 

Türk vatandaşlığına kabul şartlarında ayrım

 

Share: