Benzine remiks bekleniyor

Formula 1 yarışlarının teferruatlı tıpkı aradan sonraları Türkiye’ye kavrayışsız dönmesi, bu sporla ilgilenen ilgilenmeyen yekpare kesimlerde galeyan yarattı.

Yarışlar öncesinde, 15 Temmuz Şüheda Köprüsü birlikte karışma görünmek için, İstanbul’un farklı noktalarında pilotların konkur otomobilleri ile sergiledikleri performanslar ilişki odağı oldu.

Birkaç yönü ile sair pist yarışlarından ayrılan Formula 1, 1920’lerden bu yana otomotiv endüstrisinin teknolojik gelişimini gözler önüne sererken, pilotların saatte 300 km/s hızlarda bile gözlerini kırpmadan birbirleri ile kıyasıya rekabet etmeleri ile dahi herhangi bir devir heyecan uyandırıyor.

Fakat, dünyanın yeryüzü çok takip edilen motosiklet sporları organizasyonları ortada meydan alan Formula 1, pistteki rakiplik haricinde hesaplı büyüklüğüyle bile özen çekiyor.

Seçme ne büyüklüğünde bu yıl pandemi dolayısıyla dünya genelindeki yarışlar sekteye uğrasa ve İstanbul yarışı bile seyircisiz düzenleniyor olsa üstelik, yarışlık yarışlarında zirve kendisine akseptans edilen Formula 1, normal şartlarda uğradığı ülkelere yüz milyonlarca dolarlık katkı sağlıyor.

10 takım ve toplamda 20 uçman ile gerçekleşen yarışlarda, pistteki pilotlar haricinde perde arkasında görev yapan 4 bin dirilik bulunuyor. Bu 4 bin hayat zaman boyunca dünyada 20’den aşkın kenti ziyaret ediyor. Takımların gittikleri kentlerde yaptıkları konaklama, yeme-içmece, ulaşım kabilinden harcamaların birlikte, seçme hafta binlerce peyrev birlikte yarışların düzenleneceği kentlere atak ediyor ve o kentin ekonomisine ulama sağlıyor.

500 KONTEYNER GEREÇ GELDİ

İstanbul’dan eş vermek gerekirse, pandemi olmasaydı 200 bin can İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım’daki yarışları izleyebilecekti. Yarışın İstanbul’üstelik düzenleneceğinin açıklandığı tarihlerde pandemi zımnında seyirci kapasitesinin yarı yarıya düşürülmesi birlikte turizmcinin yüzünü güldürmeye yetmişti. Zira, pandemi şartlarında 100 bin kişinin yarışı izlemesi beklenirken, kentteki otellerin bile dolması öngörülüyordu.

İşte bilcümle bu olumlu çekicilik pandemi zımnında bir nebze sekteye uğradı. Gelinen noktada, salgının şiddetini artırması Formula 1’de alışılmamış sağlık önlemlerinin alınmasına posta açtı ve yarışların seyircisiz kendisine düzenlenmesine değişmeyen verildi.

Fakat, yarışlar seyircisiz olsa de 4 bin şahsiyet konkur kafilesi İstanbul’bile otellerde konaklayacak, kentin ayrımlı lokantalarında ant geçirecek ve mağazalardan aksata yapacak. Mavera yandan, kül dünyadan 600 milyon kişinin çalışkan yayınlardan izlem edeceği yarışma üzere, 500 konteyner malzemenin kara, deniz ve albeni yollarından İstanbul’a geldiği, hemen Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise 9 jumbo jetin iniş yaptığı belirtiliyor. Yani, seyircisiz olarak organize edilen ayrımsız yarışın da, İstanbul’a milyonlarca dolarlık katkı sağladığı görülüyor.

Formula 1’in İstanbul’a gabi dönmesi üzere nazik faaliyet harcayan Intercity Umumi Heyet Başkanı Vural Ak’ın, pandemi şartları altında düzenlenen yarışların İstanbul’a 100 milyon dolarlık ulama sağlayacağını söylemesi oylumlu. Çünkü, pandemi olmasaydı yarışları durumunda strateji edecek 200 bin kişi ile gelişigüzel bu rakamın yer beş altı 3 katına çıkması baskı olmayacaktı.

Formula 1 Sportif Direktörü Steve Nielson’un bile, “Türkiye’nin 2021 takviminde kayran kabul etme şansı var” açıklaması dikkate alındığında, İstanbul üzere önümüzdeki yıllarda spor turizminden dev gelirlerin ufukta göründüğü söylenebilir.

2019 GELİRLERİ 2.2 MİLYAR DOLAR

Formula 1’in düzenlendiği kentlere hesaplı katkısı haricinde, zat içinde bile bir hayli şişman ekonomisi bulunuyor. Örneğin konkur araçlarını geliştirmenin maliyeti 15 milyon doları buluyor.

Konkur otomobillerinin üzerindeki sponsorluk anlaşmalarının takımlara katkısı ise 90 milyon dolara yaklaşıyor. Seçkin takımın 2 aracının pistte yarıştığı ve mızıka sayısının bile 10 olduğu ayn önüne alındığında, yarışma haset piste çıkan toplanmış 300 milyon dolar değerindeki araçların üzerinde 1.8 bilyon dolarlık sponsorluk anlaşması olduğu sonucuna varılıyor.

Formula 1 organizasyonun gelirleri ise yıllar ortamında artarak 2019’da 2.2 milyar dolara yükseldi. Pandemi nedeniyle organizasyonun gelirleri bu yıl yüzdelik 90’a vasıl düşüşler yaşasa da, uzmanlar pandemi sonrasında Formula 1 cirosunun kaldığı yerden devam edeceğini durum ediyor.

Yapıt gelirleri, bilet satışları ve sponsorluklardan dirimlik elde fail aranjman, seçme sene mecmu cironun kestirmece yarısı kadarını takımlara bedel dağıtıyor. Bu birlikte, 2019’dahi takımların 1.1 bilyon doları paylaştığı anlamına geliyor.

Mavera yandan, önümüzdeki yıllarda düşürülmesi üzerine tartışmaların devam ettiği bando bütçelerinin sayı farkı tutarının 200 milyon doları bulması üstelik ilgi çekiyor. Bu nicelik, yarıştaki 10 takımın Ar-Ge, üretim, etkin ücretleri, kıvılcım tedariki, geri hizmet, KÖPEK, mahrukat gibi masraflara yılda tahminî 2 milyar dolarlık masraf yaptıklarını ortaya koyuyor.

Tam bu rakamlar, Formula 1’in takkadak benzeri spor değil, haddizatında dev ayrımsız endüstri olduğunu bizlere gösteriyor. Akıbet olarak, Formula 1’in bu büyüklüğünde çok rabıt uyandırmasında, otomobillerin pistte ulaştığı efdal hızlar büyüklüğünde harcanan paraların büyüklüğü ve yaratılan dev ekonominin dahi katkısı bulunuyor.(Habertürk)

Share: