Tesla, 200 bin aracını mankafa çağırdı

Yerli makine TOGG’un fabrikasından bakir fen geldi! TOGG’dan yapılan açıklamada fabrikanın kurgu çalışmaları tamamlandığı belirtildi.

GEMLİK’TE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Öte yandan Türkiye’nin Otomobili Kadem Grubu, Gemlik Tesisi’nde 27 Ara 2019 tarihinde ‘Yeniliğe Yolculuk’ sloganıyla başlayan Türkiye’nin domestik otomobili sürecinin 2’nci yılı dolayısıyla basın toplantısı düzenlenmişti. Açılışta banak yapan CEO Mehmet Gürcan Karakaş, tesisten bataryaya büyüklüğünde birçok konuda hikmet verdi. İlk elektrikli SUV aracın, 2022 böylece üretim bandından indirileceğini belirten Karakaş, “2023’ad ilk çeyreğinde çokbilmiş cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız” dedi.

Yerel otomobille global boyutta aynı rekabete hazırlanıldığını tamlayan Mehmet Gürcan Karakaş, “Tığ yarının teknolojisinden başlayarak aracımızı geliştirdik. Hibrit teknolojilerde şayet ülkemizde yoksa tığ bunların hepsiyle ilgilendiren teker tekerlek, dünyanın genişlik iyileri kimesne onlarla beraber, teknolojiyi hem anlayacak şekilde hem dahi bizim isteklerimiz doğrultusunda geliştiriyoruz. İsteklerimizi biz belirliyoruz.

Biz aracımızın üretiminden itibaren modülünü kendimiz yapıyoruz. Modülle beraber paket oluşturmasını, ihtiyaç duyulan yazılımları artı araca entegrasyonu bizim tarafımızdan yapılıyor. Hoppadak paket üretiyor koyulmak düpedüz 500-600 kilo ağırlığındaki aynı ürünün hoppadak lojistik namına benzeri yerlerden nakliyesini çelmek amacıyla yapılmış aynı olaydır. Ama teknolojinin olduğu hücresine büyüklüğünde girebiliyorsak, yazılımlarını tığ yapabiliyorsak o ahit bu işin teknolojisi de bizdedir demektir. Biz hala kullanılmamış sulp teknolojide ısrar ediyoruz. Küresel boyutta rekabete hazırlandığımızın altını çiziyoruz. Bunu ortaya çıkartırken da fikri mülkiyeti ve markası bize ilgili bir şirketten bahsediyoruz.”

14 bin 600 titrem çelik montajı, 33 bin m2 çatı açık oturum montajı ve 19 bin 734 m2 görmez format montajını tamamladığımız Gemlik Tesisimizin Boyahane çalışmaları hızlandırılmış videomuzda. #YeniLigGemlik #YenilikŞimdi#Togg pic.twitter.com/8qmyz0QFsb

— Togg (@TOGG2022) December 29, 2021

AVRUPA’NIN GENIŞLIK TEMİZ TESİSİNİ, GEMLİK’TE İNŞA EDİYORUZ’

TOGG’un Gemlik’teki üretim tesisi üzerine dahi hikmet veren Karakaş, şöyle konuşmuştu: “Biz burada çabucak benzeri istihsal merkezi kurmuyoruz. Bire Bir bina altında stil tasarımından, Ar-Ge’sinden, prototiplerinden, stratejik idare merkezinden ve teftiş parkımızdan başlayarak total bir yaklaşımımız var. Bunun altını resmetmek istiyoruz. Bunu yaparken dahi buranın hangi kadar saf, evire çevire aynı nahiye olduğunu biliyoruz. Anca bile kalmasını istiyoruz. Bunu nazik aynı gururla söylüyorum, Avrupa’nın sunu bozulmamış tesisini, Gemlik’te nesir ediyoruz. Uçman uzvi bileşenler Avrupa’nın 7’bile 1’i, Çin’i çok fazla şeffaf olmadığı amacıyla bilmiyoruz ama bambaşka aynı yerde elan temizi namevcut. Doğrusu muvaffakiyetsiz emisyonlu aynı anahtar üretiyoruz. Tedarikçilerimiz ve aksiyon ortaklarımızla düşük karbon emisyonunu önemsiyoruz”

‘ONGUN KÖKÜ GİBİ SALKIM SAÇAK YERİN ALTINA İNDİK’

Marmara Bölgesi’nin deprem bölgesi olduğuna dikkat çeken Karakaş, tesisin zeminini yükseltmek üzere 6 kamer çalıştıklarını belirterek, “Uzun ayrımsız süre yüzeyde tıpkı özdek görülmedi. ‘TOGG çalışıyor mu?’ soruları gelmişti. Çalışıyorduk amma içtima altında çalışıyorduk. Ülkemiz yer sarsıntısı bölgesi. Alelhusus Marmara Bölgesi’nde önemli fay hatları var. Zeminin güçlendirilmesi için tığ 6 ay büyüklüğünde, yeri delerek, 1,5 metre çapında 15-20 metre derinliğinde destek ihya kolonu yerleştirdik. Ongun kökü üzere salkım saçak kavuşum altına iniyoruz. 44 bin adet yerleştirdik. Bu eroin kazıl yara yöntemi değil, yeni ayrımsız uygulayım bilimi. Bunun için kullandığımız çimento, bin 500 metrekare aya alanında 50 bükülmüş gökdelenlerden 67 kesim düşünebilirsiniz. Şu dakika zemini güçlendirmek üzere kullanıldı. Biz kişi kayamızı o anlamda kendimiz yaptık” diyerek konuşmuştu.

‘FİKRİ MÜLKİYET BİZİ BAĞIMSIZ VE BAĞIMSIZ KILAR’

Yerli otomobilin fikri mülkiyetinin Türkiye’yi özgür kılacağını belirten Karakaş, şöyle bitmeme etmişti: “Aracımızla ilgilendiren yüzde 51’lik yerlilik sözümüz var. Tesisimizde dahi temas nev hizmetimizde, temas çeşit çalışmamızda ülkemizin yetkinliklerini, becerilerini ve zir yapısını maksimize gelmek üzere kullanıyoruz ve çalışıyoruz. Tedarikçiler seçimini tamamladıktan, mühendislik simülasyonları tamamlandıktan bilahare gelişim ortaklarımızdan mevrut ürünlerle bu arada prototiplerin testlerini yapmaya başladık. Bu testlerin hepsi ağız ağıza normlar çerçevesinde, aut dünyada aç şirketlerde bu hareket zahir yapılıyorsa benzeri o şekilde bu testleri teker teker hayata geçiriyoruz. İstanbul Park’ta Türkiye’da ürettiğimiz prototipimizle 100 kilometreyi 4,8 saniyede yakaladık. Bu bizim verdiğimiz sözlerden bir tanesiydi. Özgünlük, yerlilik, millilik. Ayrımsız tasarımın evet üstelik cihazın fikri mülkiyeti bizimse bu bizi bağimsiz kılar, özgür kılar. Şu zeki geliyor; benzeri hisse senedi ortağını seçerken, benzeri tasarımı değiştirirken, birisine lisans verirken, aynı şeyi bire bir yerde üretirken, ürettirirken, kimseye eşmek izin ahzetmek zorunda değilsiniz. Bunu siz yapabilirsiniz, zira o mükemmellik sizde eylemek. O yüzden yüzdelik 100 fikri ve mülkiyetinin bizde olmasını haddinden fazla önemsedik ve bu şekilde hareket ediyoruz. Adetsel bazda baktığımızda yüzde 75’i Türkiye’de, değerse bazda baktığımızda yüzdelik 51’i Türkiye’dahi üretiliyor. Daha ülkemizde olmadığı amacıyla ithal geçmek zorunda kaldığımız teknolojileri adım adım önem ve gerekseme derecesine bakarak, global rekabete yarar sağlayacak şekilde planlıyoruz ve hayata geçireceğiz.”

‘YÜKLEME AST YAPISI İÇİN ŞİRKET KURDUK’

Karakaş, eskimemiş bir şirketin dahi müjdesini verdi. Evcil makine TOGG’un dolum istasyonuna müzaheret etmek amacıyla ortaklık kurduklarını belirten Karakaş, “Yeterince hızlı bire bir şekilde hücresini, bataryasını, teknolojisini kendisi geliştiremeyen, sahibi olamayan şirketlerin kırıcı tıpkı sıkıntısı olacak. Avrupa yeterince hızlı bire bir şekilde hücre üretimi artıramazsa, aynı kenara gökçe yazın, zaman çip krizi olduğu üzere göze krizi de olacak. Tığ de en son dümen kurulumuzla beraber oturduk, yükleme madun yapısında bizim üstelik katkımız olması gerektiğini düşündük ve o anlamda üstelik TOGG Beyinli ve Hızlı Yükleme Çözümleri A.Ş. ünlü ayrımsız ortaklık kurarak hazırlıklarımıza başladık. Bu kullanılmamış ayrımsız bilgi. Nihayetinde bizim araçlarımızın pazara lansmanında ülkemizde, tıpkısı ucundan bir ucuna başvurmak için gerekseme olan aceleci yükleme madun yapısının oluşması için olan kararlılıkla biz dahi katkıda mevcut olmak istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TOGG’da 469’u mühendis, 700 çalışanın bulunduğunu söyleyen Karakaş, avrat müteharrik oranının ise yüzdelik 25 olduğunu belirtti. Karakaş, dahili hedeflerinin ise eş istihdamında yüzdelik 30’un üzerine çıkmak olduğunu vurguladı.

‘2023’NAM İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA BAŞLARIZ’

Sunumun peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını üstelik yanıtlayan Karakaş, 2023’nam önce çeyreğinde evcil araba TOGG’un satışa sunulacağını tabir ederek, şöyle konuşmuştu:

“Seneye bu geçenek buraya geldiğimizde buradaki tesisin kol üretim amacıyla süreçlerinin dondurulmuş olduğunu, bunun yanı sıra orada üretilen araçlarla konfirmasyon testlerine istihsal yapıldığının veya gönderildiğini görmüş olacağız. Hedefimiz kasımda bu işi bağlamak. 10 Son Teşrin’üstelik taahhüt etmek amacıyla ağustosun başında bizim deneyim üretimlerine başlamış olmamız geçişsiz. Sınama üretimlerine ağustosun başında başlayabilmemiz için, haziranda buradaki tesisin, ekipmanın, madun yapısının kurulmuş olması geçişsiz. Ilk istasyonlar teker teker ve birleşerek devreye alınıyor. Haziranda üstelik bu sürecin bu şekilde tamamlanabilmesi amacıyla buradaki binanın anif inşaatının tamamlanması gerekiyor. Bunların kâffesi planlandığı şekilde gidiyor. Ayrımsız gecikme bizim için şu an bulunmayan. Tahminimiz 2023’ün evvel çeyreğinde bu proses tamamlanır. Biz bile 2023’ün önce çeyreğinde süreç tamamlandıktan sonra, akil cihazlarımızın lansmanına, satışına başlarız.”

TOGG’un fiyatı hangi büyüklüğünde olacak

 

TOGG’un üretim tesisi inşaatında canlı saatler

 

Share: