Avrupa borsaları yükselişle açıldı

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) zaman açıklayacağı getiri kararı öncesinde, jeopolitik risk endişelerinin da düşüncesiz plana itildiği Avrupa borsaları güne alış ağırlıklı benzeri seyirle başladı.

Açılışın arkası sıra Stoxx Europe 600 nişane endeksi yüzde 0,1 artarak 438 benek, Almanya’da üretimevi siparişlerinin yüzdelik 0,4 ile beklentilerin altında azalış kaydetmesi sonrasında DAX 40 endeksi yüzde 0,6 yükselerek 13.666 puan oldu.

İngiltere’dahi FTSE 100 endeksi ufki seyirle 7.444 puanda, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,6 artışla 22.700 puanda, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzdelik 0,6 derece kazancıyla 8.197 puanda ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzdelik 0,4 yükselişle 6.500 puanda bulunuyor.

Euro/dolar paritesi, şu dakikalarda geçmiş kapanışının yüzdelik 0,2 üstünde 1,0190 seviyesinden işlem görüyor.

Yatırımcılar BoE’nin nema kararı ve Bailey’in değerlendirmelerini bekliyor

Küresel piyasalarda, jeopolitik risklere ilgilendiren endişelerin kavrayışsız plana atılması ve yatırımcıların beklentilerden iyi mevrut şirket finansal sonuçları ve makroekonomik verilere odaklanması ile zait tıpkı reviş izlenirken, bugün İngiltere Hat Bankası’nın (BoE) Faiz kararı piyasaların odağında bulunuyor.

Analistler, BoE’nin repo kararı ve sonrasında BoE Başkanı Andrew Bailey’in yapacağı değerlendirmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, yükselen enflasyon karşısında aralık ayından bu yana her toplantısında 25 baz puanlık ürem artırımına revan BoE’nin, bu ay siyaset faizini 50 baz nokta artırmasının beklendiğini kaydetti. söz konusu beklentinin gerçekleşmesi durumunda vezneci, 1995’ten bu yana genişlik efdal miktarlı repo artırımına başvurmuş olacak.

BoE’nin getiri kararı öncesi paunt/dolar paritesi yüzde 0,2 artışla 1,2170 seviyelerinde seyrediyor.

Küresel piyasalar, BoE’nin faiz kararını bekliyor

 

Fed ati yıl faizi düşürecek mi?

 

Brezilya Form Bankası, ürem artırımını sürdürüyor

 

Share: