Atlı polislerden ‘müdahale’ tatbikatı

ADANA’üstelik, içtimai olaylarda, karakol hizmetlerinde ve spor müsabakalarında görev alan atlı polis birlikleri, ses ve sis bombası atılan tatbikatı başarıyla tamamladı.

Adana Güvenlik Müdürlüğü Acara Güç Şubesi’ne ilişkin Süvari Polis Grup Amirliği’nde işyar polisler, kentte müsaadesiz gösterilere müdahalenin birlikte mesire ve yol alanları kadar bölgelerde birlikte karakol faaliyetlerinde fariza alıyor. Atlı birlikler, spor müsabakalarında bile stadyumların çevresinde taraftar olaylarına cebin karakol geziyor. Özellikle toplumsal olaylarda caydırıcı ciddi adına mergup atlı polislerin, müsaadesiz gösteri eden grupların çembere alınıp, dağıtılmasında da koca rolü bulunuyor.

Olası eylemlere engelleme ve genel düzenin sağlanması için eğitilen birlikler, merkezde kılgısal namına dayanıklı eğitimlerden geçiriliyor. Memur polisler esas beygir biniciliği ve müstakbel düzey binicilik eğitimleri alıyor. Ahenkli adına bakımları yapılan atlar ise verimsiz fişek, sis ve gürültülü bombası kabilinden etkenlerden etkilenmeden ve ürkmeden gruba müdahale edebilmesi üzere tatbikatlara katılıyor.

Kol amirliği yerleşkesinde gerçekleştirilen tatbikatta; ellerindeki değişik maddeleri atarak, eylem özne gruba atlı polisler müdahale etti. Senaryo gereği gürültülü ve sis bombası atık alanda atlı polislerin gruba müdahale tatbikatı gerçeğini aratmadı. Grubu çembere alıp dağıtan ekipler, gösteri düzenleyen kişileri bakı koridorundan geçirdi.Share: