Almanların sunu nazik endişesi pahalılık

Mayıs ayında yüzde 8,7 zirveye çıkan ve haziranda yüzdelik 8,2 olan para şişkinliği Almanları endişelendiriyor.

Çevre ve kamuoyu istimzaç şirketi Ipsos’un yaptığı araştırmaya göre şişkinlik, Almanya’de yaşayanların yeryüzü nazik endişesi.

27 Mayıs – 6 Haziran tarihleri beyninde yapılan ankete katılanların yüzde 42’si enflasyondan kaynaklanan fiyat artışlarının şu anda yer balaban endişeleri arasında olduğunu dile getirdi. Güzeşte ay yapılan ankette enflasyonu endişeleri arasında sayanların oranı, 6 puan daha düşüktü.

Verimsizlik ve sosyal eşitsizliğin arz balaban endişeleri arasında meydan aldığını söyleyenlerin oranı ise yüzdelik 38. Güzeşte taban bakarak bu şıkta dahi 2 puanlık artma kaydedildi. Yüzde 31’lik bire bir kavil ise silahlı çatışmanın sunma nazik endişeleri ortada olduğunu dile getirdi. Haziran ayında yapılan ankette, araştırmaya katılanların yüzde 41’i silahlı çatışmayı arz şişman endişeleri arasında saymıştı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Eskimemiş Içtimai Yanıtlar Enstitüsü (INSA) eliyle planlı bire bir kamuoyu yoklamasında bile, Alman vatandaşlarının yarısı, doğalgaz arzındaki eksilme ve Avrupa Birliği’nde (AKARSU) artan para şişkinliği zımnında önümüzdeki kış ısınma ihtiyaçlarının pekâlâ karşılanacağı üzerine endişeli olduğunu belirtmişti.

Güneş Tacı pandemisini keder kaynağı adına görenlerin oranı ise düşmeye bitmeme ediyor. Mabeyin ayında değme iki kişiden biri (yüzde 51), salgını endişeleri beyninde sayarken bu büyüklük yüzde 18’e büyüklüğünde geriledi.

Almanya halkı kışın bittabi ısınacağından endişeli

 

Almanya’yı pahalılık korkusu sardı

 

Almanya’bile yoksulluk 32 yılın zirvesinde

 

Share: