Alman korona virüs aşısı denemesinde dekanın kızı gönüllü oldu

Çalışmanın başında olan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, kızının de aşılama deneyi için fahri olduğunu anlattı.

Prof. Tükek, aşının bir nice mutluluk insanı üstünde denenmesinin normal olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

“Aşılama deneyleri mümkün aşama ırksal etkinliklerin ya bile kökenlerin etkisini en organ düşürmek için çok uluslu kendisine yapılır. Türkiye kendisine benzeri tılsım geliştirsek, Türk insanında denemekle kalmayız tıpkı şekilde partnerlerimiz Hindistan, Rusya, Çin, Amerika, Almanya, İngiltere kadar bir nice büyüklük vatandaşında büyütmek gerekiyor. Dünya piyasasına merhem isnat etmek istiyorsanız bunun bilcümle etkilerini seçkin ırkta ve temas devlet vatandaşında örtmek isteriz. Bunlar çokça ağır sıklet dünyalık kaynağının da girdiği çalışmalar. İlaç çalışmaları ya da endüstrinin desteklediği çalışmalarda ciddi anlamda mevki ekonomilerine nazik yardım sağlaması söz konusu. Türkiye, az buçuk henüz geride bu konuda. Kaynak ve hakikat yapmak zorunda çalışmayı yapan fasıl. Çalışmayı yapan kişilere ve ülkelere bu fonlar aktarılıyor. Yoğun anlamda da servet akışı oluyor. İlaç çalışmaları amacıyla söylüyorum aşı için değil.

Fenomen azken Türkiye’yi tercih etmediler
Telkih 30 bin kişi bile denenecek diyelim ve 30 bin kişinin bile ben olsam 3’çeri bin nefis 10 ülkede bunu düzenlemek isterdim.  Hastalığın elan aşkın olduğu yerlerde bölgeler tercih edilirdi. Oxford’un aşısı amacıyla tığ burada dahi geliştirelim biz üstelik koruyucu olalım dediğimizde o gün Haziran aylarında hikâye sayıları düştüğü üzere daha fazla vakanın görüldüğü MEMLUK, Brezilya, Cenup Afrika gibi ülkeler seçilmiş düzentileme için. Almanya ve Rusya’nın çalışma teklifleri var Türkiye amacıyla ve Türkiye’dahi birlikte akseptans edildi. 

Gönüllülerin nasıl haberi oluyor?
Belli kurallar çerçevesinde bunu yapan Darülfünun ya da medrese fahri aradığını belirten ilan açıyor. Onlarca dirilik fahri kalkmak istediğini belirten idea attı. Kızım dahi Cerrahpaşa’bile asistan doktor. “Ata ego da gönüllü almak istiyorum” dedi. O kadar haddinden fazla fahri başlamak talip var kim. Bilime gitmek istiyorlar ve hakikaten çokça aheste kontrol altında tutulacak bu şahıslar. Aşıların gelişigüzel uymazlık vermediğini filhakika biliyoruz çünkü 5 bine mail kişilerde denendi. Faz1, faz2’birlikte 3 bin şahsiyet herif gruplarında. Kızamık, boğmaca ve çocukluk aşıları karışma bütün aşılar birlikte bu şekilde geliştirildi. Bu çalışmayı yapan kişiler hekimler vasıtasıyla çok yoğun arama edilecekler.

Fenomen sayısı 2000-2500’e yükselecek
Türkiye’dahi hiçbir şekilde gönüllüye dünyalık ödenmiyor. Bizim kanunlarımız ona cevaz etmiyor amma Amerika’bile, Hindistan evet bile bambaşka ülkelerde gönüllü olan kişilere faz1 çalışmalarına katılacak kişilerin ki onlar ilk kez ilaca maruz kalıyorlar ve o yüzden ücret ödeniyor. Hastalar bu himmet boyunca sigorta ediliyor. Bilcümle ihtiyaçları ne ise karşılanıyor. Diyelim ki telkih yapıldı ve mesele ortaya bundan sonra. Sigortalama sitemi üzerinden katiyetle karşılanıyor.

Küçük Asya’nun bir nice şehirde durumun metin gür olmadığı haberlerini alıyoruz. Küçük Asya’dan İstanbul’a dönüşler başladığında burada dahi bire bir tutar canlılık yapacağı ve fenomen sayısının haddinden fazla bayındır 2 bin 500’lere yükseleceğini tahmin ediyorum’’.
(Sputnik)

Share: