AvivaSA’birlikte katılma değişimi: Ageas, AvivaSA’evet kuma oluyor

Sabancı Holding ve İngiliz sigorta grubu Aviva iştiraki olan AvivaSA’birlikte önemli aynı fark kararı makbuz. AvivaSA’nın ortaklarından Aviva, Mürekkep Krallık, İrlanda ve Kanada pazarlarına odaklanacağını, ana kara Avrupası’ndaki ve Asya’daki yatırımlarını gözden geçireceğini 2020 yılının üçüncü çeyreğinde açıklamıştı. Bu karar doğrultusunda AvivaSA’daki yüzdelik 40 hissesini Avrupa’nın avangart sigorta şirketlerinden ve 200 yılı çok tıpkısı geçmişe topluluk olan arsıulusal sigorta grubu Ageas’a satışına ilgilendiren 23.02.2021 günü hisse satın kurum sözleşmesini imzaladı. 2021 yılı içerisinde tamamlanması öngörülen satışın ardından Ageas, Sabancı Ana Ortaklık ile alay malay avlu dışı sigortacılık alanında süregelen liyakatli ve istikrarlı işbirliğini, bireysel emeklilik ve hayat sigortası pazarını üstelik kapsayacak şekilde sürdürecek.

Sabancı Holding’in 2011 yılından bu yana sigorta sektöründe ortağı olan Ageas Grubu’nun zaman 14 ülkede sigortacılık sektöründe başarıyla hayatiyet gösterdiğini söyleyen Sabancı Ana Ortaklık Finansal Hizmetler Takım Başkanı ve AvivaSA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, konuya ilgili şu açıklamayı yaptı: “2007 yılından bu yana Sabancı Grubu’nun değer avam gücü ve Aviva Grubu’nun sigorta sektöründeki deneyimiyle hareketli tıpkısı görevdaşlık oluşturarak, AvivaSA’yı sektörün yer hayatiyetli şirketlerden biri yaptık. Bugün AvivaSA, ferdî emeklilik ve maltalık sigortalarında yakaladığı liderlik ve tahaccüm performansıyla sektörde öncü şirketler ortada düzlük alıyor. Aviva Grubu’nun 2020 yılında yaptığı, hayatiyet gösterdiği ülkelerin aynı kısmında yatırımlarını gözden geçireceğine müteveccih açıklamasını ardı sıra, Aviva ve Ageas Gruplarının AvivaSA hisseleri amacıyla satın gurur anlaşması imzaladıklarını öğrendik. Ageas’ın hanay dışı sigortacılık alanında süregelen kudretli ve tartılı işbirliğimizi, ferdî tekaütlük ve hayat sigortası pazarını dahi kapsayacak şekilde genişletme niyetini kıvançla karşıladık. Bakir katılım yapısıyla müşterilerimizin mali geleceklerinde üstlendiğimiz kilit rollerin, ülkemize ve paydaşlarımıza sorumluluklarımızın farkındalığıyla sürdürülebilir başarı amacıyla var gücümüzle çalışmaya bitmeme edeceğiz. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin memnuniyetini dolay planda sara hayatlarına değer katmaya ve Türkiye’nin sigorta sektöründeki güvenli gücü olmaya bitmeme edeceğiz. Sabancı Ana Ortaklık yerine ülkemizin potansiyeline ve 60 yıldır varlığımızı sürdürdüğümüz sigorta sektörünün geleceğine olan inancımızla, Türkiye’nin sigorta sektöründeki inanılır gücü olmayı sürdüreceğiz.”

Ageas CEO’akarsu Hans Birlikte Cuyper ise konuya ilişik “Bu envestisman bize mufassal süredir dinç tıpkı işbirliğimiz olan Sabancı Ana Ortaklık ortaklığıyla, Türkiye’de büyümekte olan hayat sigortası alanına üstelik antre fethetmek namına mükemmellik tıpkı fırsat yaratıyor. Havai el altında Aksigorta ile hanay dışı sigorta alanında faaliyet gösteriyoruz. Bu bakir ortaklık ise Türkiye’birlikte maltalık ve avlu dışı sigorta koyulmak için iki pazarda birlikte kilit paydaşlardan biri olmamızın önünü açacak.” şeklinde konuştu.

Share: