Alaska’da gökten plastik yağdı

Eyaletin başkenti Juneau’daki Southeast Alaska Üniversitesi’nde fariza eden jeolog Sonia Nagorski, bulgularını Amerikalı Jeofizik Birliği’nin 13 Aralık’ta New Orleans’ta düzenlenen toplantısında sundu. Dünyanın aceleten hemen seçkin köşesinde ve hatta havada birlikte mikroplastiklerin bulunduğuna dikkat çeken Nagorski, durumun Juneau’dahi kuşkusuz olduğunu zaaf ettiğini söyledi. Nagorski, plastik kirliliğiyle ilgilendiren 2019’de ibret verdiğini ve öğrencilerini başkentin değişik bölgelerine göndererek eş toplamalarını istediğini açıkladı.

Derelerden, göllerden ve sahillerden toplanan örneklerin hepsinde mikroplastik olduğu görüldü:

“Gayet görgüsüz metotlar kullandığımızı düşünürsek bu kadar amiyane plastikleri bu kadar niteliksiz bulmamıza şaşırdık.”

Yer Bilimi uzmanı, 2020-2021’üstelik dahi biraz öğrenciyle yağmurla kar örnekleri toplayıp analiz ettiğini mikroplastiklerin gene görüldüğünü belirtti.

Tamam mikroplastikler Alaska’ya kuşkusuz geldi? Nagorski, insanların plastikleri da yanında getirdiğini vurguladı. Antrparantez gaz yuvarı ve ana deniz akıntıları de plastik taşıyor. Nagorski şöyle konuştu:  “Juneau’bile tıpkısı dereye yahut kanala bırakılan aynı gıda ambalajı veya rüzgarın uçurduğu plastik poşet, çevreye mikroplastik saçıyor.”

Nagorski, mikroplastiklerin bölgeye çıktı haricen geldiğini düşünüyor. Çünkü uzmana göre evcil kaynaklar ehemmiyet yer etseydi yolların ve evlerin bulunduğu Mendenhall Vadisi’nde henüz aşkın mikroplastik görülmesi gerekirdi: “Yağmurdaki mikroplastiklerin çoğunun eksantrik yerlerden geldiğini göz önünde bulundurursak balaban kısmının Pasifik Okyanusu kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zira rüzgar ve yağmurun takatli çoğunun kaynağı bura.”

Alaska’de şule rekoru kırıldı

 

Alaska açıklarında 6.1 kadar yer sarsıntısı

 

Share: