Ağır uyartı! Kovid servisleri kafasız mi dönüyor?

Kovid-19 vakaları yeniden tırmanışa geçti. İstanbul, İzmir ve Ankara başta başlamak için bir nice kentte virüs dalgalanması yaşanıyor. Ekim ayında beklenen furyanın temmuzda yaşandığına özen çekici uzmanlar, vatandaşları hazırlık almaya çağırıyor. Türkiye’deki hikâye artışlarının Omicron ast varyantları BA.4 ve BA.5 ile ilişik olabileceği belirtilirken Çin, İngiltere, Almanya ve İtalya’üstelik bile art arda tedbirler alınıyor.

‘Bağışıklık düşüyor’

Koronavirüs Bilim Oturmuş Üyesi İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Şener, Eskimemiş Şafak’a açıklamalarda bulundu:
“Vakaların nedeni, muafiyet yelpazesinin daralmış olması. Döllenme ve muaf marazlı grubu oranı düşüyor. Aşılamanın üstünden aylar geçti. Üçüncü yahut anımsatma dozunu yaptırmayanlar virüse duygulu ağıl geldi. Bu arttıkça hikâye sayıları artıyor. Hoşur çocuklarda da fazlalık vakalar arttı.”

‘Servisler hazır’

“Görev yaptığım hastanede Kovid artışlarına yönelik hazırlıklar tamamlandı. Kapanan Kovid-19 servisleri vardı, onlara yönelik hazırlıklar var. Henüz önceki bu servislerde çalışan personelin mesai sistemine çevrik planlamalar tamamlandı. Hikâye tırmanışında ortalama 2-4 hafta beyninde proses yatış ve kısık bakıma yansıyor. Tırmanış trendi 2 hafta oldu, sahada ciddi bakım hizmeti ve yatan hasta hizmeti anlamında lokomotif olan hastanelerde icraat yapılıyor. Büyük ölçüde tamamlandı.”

Covid 19’un eskimemiş varyantları BA.4 ve BA.5 elan dirençli mümkün

 

TTB’nin önerisi gerçekleşti; Covid-19 telkih patenti kaldırıldı

 

Antarktika’daki araştırma istasyonunda berbat COVID-19 salgını

 

Share: