Johnson’ın karmakarışık kariyeri

Tamam ismi “Alexander Boris da Pfeffel Johnson” olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Halas Savaşı’na aykırılık ettiği amacıyla umum eliyle linç edilen Güveyi Ferit Ağırbaşlı hükümetinin İçişleri Bakanı Ulvi Eksiksizlik Satış’in İngiliz eşinden olan torunu Stanley Johnson’ın oğlu kendisine, Türkiye ile nefes bağına erbap olmasıyla biliniyor.

Çankırı’nın Itidalli ilçesine sınırlanmış Kalfat köyünde dünyaya mevrut Şanlı Eksiksizlik Bey, İngiliz Muhipler Cemiyeti’nin dahi kurucusu.

Türk kökeniyle bazen gündeme mevrut Johnson, babasının dedesinin Türk olduğunu fakat öz Türk yanının hastalıklı olduğunu söylüyor.

New York’ta 19 Haziran 1964’te doğan Johnson, İngiltere’dahi siyasetçilerin yetiştiği iki mefret okul kabul edilen Eton Koleji ve peşi sıra Oxford Üniversitesinde yetişek gördü.

Mezuniyetinin peşi sıra The Times’ta gazetecilik kariyerine başlayan Johnson’ın, buradaki gazetecilik kariyeri gücük sürdü ve hazırladığı dolma bili nedeniyle işten kovuldu.

Elan bilahare Daily Telegraph gazetesine sabık Johnson, 1989’birlikte bu matbuat kuruluşunun Brüksel muhabiri oldu ve Avrupa Birliği (KEZ) karşıtlığı üstelik bu dönemde imza attığı haberlerle kendini göstermeye başladı. Johnson, DENIZ ile ilgilendiren gerçek olmayan makaleleriyle üstelik gündeme geldi.

Johnson, gazetecilik kariyerinde muhafazakar mail Daily Telegraph’ın editör yardımcılığına ve Spectator dergisinin editörlüğüne büyüklüğünde yükseldi.

İki devir Londra Belediye Reisi olarak görev yaptı

Boris Johnson’ın gazetecilikten siyasete uzanan kariyeri ise 2001’da Muhafazakar Öğür milletvekili kendisine seçilmesiyle başladı.

Johnson, daha sonra 2008’dahi Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016’ya kadar iki dönem bu görevi sürdürmeyi başardı.

Belediye Başkanı namına görev yaptığı dönemde, Johnson’ın akıllarda kalan “icraatı” ise 2012 Londra Olimpiyatları sırasında Victoria Parkı’na kurulan 45 metre yüksekliğindeki eğlence halatında somurtkan kalması oldu. Ancak Johnson, apayrı siyasetçilerin “karizmasını çizecek” bu sahneyi bile popülaritesini artıracak benzeri şova dönüştürmeyi başardı.

Johnson, 2016’daki Brexit referandumunda ise ülkesinin AKARSU’den ayrılması üzere kampanya yürütenler beyninde önder figürlerden biri yerine öne imdi.

İngiltere’nin DENIZ’ye üyeliğinin devamı amacıyla kampanya örümcek dönemin Başbakanı David Cameron’ın istifasının peşi sıra görevi devralan Theresa May’in kabinesinde iki sene Dışişleri Bakanı kendisine görev özne Johnson, siyasal kariyerindeki merdivenleri derakap tırmandı.

May’in, SUTAŞ ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kat reddedilmesinin peşi sıra öğür içi muhalefetin baskısına dayanmayarak incizap kararı almasıyla Johnson, 2019’dahi Muhafazakar Öğür liderliğine seçilerek ülkenin yeni başbakanı oldu.

Nezaret görevinde de gaflarıyla ruzname oldu

Johnson, Brexit kampanyası sırasında, Türkiye’nin SUTAŞ’ye örgen olması durumunda milyonlarca Türk’ün İngiltere’ye göç ederek gözdağı oluşturacağı açıklamalarıyla da tepkileri konusunda toplamıştı.

Boris Johnson, daha bilahare bu açıklamalarını inkar etti.

Johnson nezaret dönemi süresince üstelik ağız dalaşı yaratan adımlarıyla gündemde kalmayı başardı.

Johnson’ın bildirme iri gafı, İran’da çaşıtlık suçlamasıyla mevkuf bulunan Nazanin Zaghari-Ratcliffe’in bu ülkeye gazetecileri terbiyelemek amacıyla gittiğini söylemesi oldu. İngiliz ve İran çifte vatandaşı olan Ratcliffe’in savunması, bu ülkeye ocak ziyareti amacıyla gittiği yönünde olsa birlikte Johnson’ın sözleri kadının mahkumiyetine yol açtı.

Mütedeyyin kadınları murat alan açıklamaları tartışma yarattı

Johnson, kaleme aldığı bucak yazılarında İslamiyet ve Müslümanlarla ait görüşleriyle birlikte tartışmaların odağında saha aldı.

Daily Telegraph’dahi Ağustos 2018’da yayımlanan tıpkı yazısında, peçe takan kadınları “yol kutusu” ve “vezneci soyguncularına” benzeten Johnson’ın, 2006’bile tıpkısı tezkere amacıyla kaleme aldığı makalede dahi İslamiyet’i, “ilerlemeye bariyer” adına gösterdiği ortaya imdi.

Başvekâlet görevini aldıktan sonradan Johnson’a, Mutekit kadınlarla ilişkin benzetmeleri sorulduğunda defo dilemekten kaçındı, vakit kaybetmeden “çeki duyduğunu” dile getirdi.

ABD’den ‘Johnson’ açıklaması

 

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

 

Johnson’ın koltuğu üzere bildirme yaşayan namzet: Ego Wallace

 

Share: