Karbon emisyonlarına hidrojen çözümü

Arsıulusal Yenilenebilir Erke Ajansı’nın (IRENA) “1,5 derecelik İklim Hedefi üzere Toptan Müvellidülma Ticareti: 2050 Ve Sonrası İçin Tecim” başlıklı raporundan derlediği bilgilerle bakarak, 2019’un sonuç ayları ile Aile 2022’yi kapsayan dönemde 15 büyüklük ve Avrupa Komisyonu müvellidülma stratejileriyle, müvellidülma üretimi, hidrojenin erke sistemlerinde kullanımı ve bu alanda teknoloji geliştirme çalışmalarını kamuoyuna duyurdu.

2021’de 700 megavat olan ve yeşil hidrojen üretiminin esas unsurunu oluşturan elektrolizör yerleşmiş kapasitesinin 2050’ye kadar 5 teravata çıkmasının öngörüldüğü rapora göre, düşmesi muhtemel kurulum maliyetleriyle üretilen yeşil hidrojen, erke ithalatının azaltılması yanı sıra enerji güvenliğine ulama sağlayacak.

Rapora göre, küresel erke talebinin yüzdelik 80’i müstehase kaynaklardan karşılanıyor. Bu kaynaklar ise muayyen birkaç ülkede düz alıyor. Söz Gelişi dünya genelinde yalnız beş devlet gaz ve petrol rezervlerinin yüzdelik 65 ve 62’sini elinde bulunduruyor.

Bu ebat, mevki bazında erke kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve düşük kibar almaşık enerji esas arayışlarını yanı sıra getirirken, iklim değişikliğiyle savaşım kapsamında rüzgar, devir kadar sürdürülebilir erke kaynaklarını ve yeşil hidrojen kabilinden alternatifleri yöre plana çıkarıyor.

IRENA’nın abuhava değişikliğinde global sıcaklıkların 1,5 dereceyle sınırlandırılmasının hedeflendiği senaryosuna bakarak, karbondioksit emisyonlarının yüzde 70’inin erke sektöründe bazı düzenlemelerle azaltılabileceği hesaplanıyor.

Buna göre, erke sistemlerinin elektrifikasyonunun sağlanması, enerji verimliliğinin yaygınlaştırılması ve yenilenebilir erke sistemlerinin artırılması bu adımların başında geliyor.

Benzeri senaryoya bakarak, almanak 36,9 gigatonluk global karbon emisyonu azaltımının yüzdelik 10’unun hidrojen projelerinin deli dolu kullanımıyla tür olacağı hesaplanıyor.

Hidrojenin özellikleri

Doğada doğrudan bulunmayan hidrojen birçok yöntemle üretilebiliyor.

Rapora göre, acun genelinde üretilen hidrojenin üçte biri doğal gaz kaynaklı iken, kalanı kömürden elde ediliyor.

Müvellidülma umum erke sistemlerinde kullanılabilirken, yeşil hidrojen üretimi amacıyla balaban kapasitelerde yenilenebilir erke santrallerine ihtiyaç duyuluyor.

Hidrojen, tanıdık yakıtlar süresince birim kitle başına bildirme efdal enerji içeriğine cemaat alternatif ayrımsız kaynak konumunda bulunuyor.

Petrol türevlerine bakarak henüz eli nimetli aynı yakıt olan hidrojenden enerji elde edilmesi sırasında çevreye zararlı gelişigüzel kimyevi özellik salımı dahi gerçekleşmiyor.

Müvellidülma, erke, ulaşım ve vahim sanayinde enerji kaynağı, ham konu ve enerji taşıyıcısı adına kullanılabiliyor.

Küresel karbon fiyatlandırma gelirinde rekor artma

 

Japonya’dan liyakatsiz karbon yatırımlarına 20 trilyon yen

 

Stoltenberg, NATO’nun önce tarh hedefini açıkladı

 

Emisyonlar azaltıldıktan sonradan de Dünya ısınmaya devam edecek

 

Share: