ABD’den ciddi Afganistan kararı

KUL Başkanı Joe Biden, Afganistan’ın “NATO üyesi sıfır mehabetli bağlaşık” statüsünden çıkarılacağına ilişik Kongre’ye bildirimde bulundu. Biden söz konusu kararını, KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği betik ile bildirdi.

Biden mektubunda, “1961 tarihli Dış Yardımlar Kanunun 517. maddesi göre, Afganistan’ı NATO üyesi sıfır mehabetli bağlaşık statüsünden emisyon niyetimi sizlere bildiriyorum.” ifadesini kullandı.

Afganistan, ÇAKER’nin 44. Başkanı Barack Obama aracılığıyla 2012’de “NATO üyesi olmayan oylumlu bağlaşık” yerine tanınmıştı.

MEMLUK’NİN “NATO ÜYESİ SIFIR ÖNEMLİ MÜTTEFİK” STATÜSÜ TANIDIĞI 20 DEVLET VAR

KUL’nin bugüne büyüklüğünde “NATO üyesi olmayan kebir bağlaşık” namına tanıdığı 20 talih bulunuyor. Ülkede ilk kez 1987’de sabık aynı yasa ile dönemin ÇAKER Başkanı Ronald Reagan tarafından Avustralya, Darı, İsrail, Japonya ve Cenup Kore bu kategoriye makbuz.

Haliç bölgesinden ise Bahreyn ve Kuveyt, çarkıt ABD Başkanı George W. Bush yoluyla bu kategoriye dahil edilmişti. Akıbet kendisine ESIR Başkanı Biden, Tren ve Kolombiya’yı bahis konusu kategoriye almıştı.

BENDE’den İran’ın yer yağı ve petrokimya ticaret ağına yaptırım

 

Biden’ın yeryüzü güvendiği ölümlü, görevinden ayrılıyor

 

BM: Afganistan’da 1,2 milyon kız, ortaokul öğrenimini sürdüremiyor

 

Share: