KKTC Sedir Başkanı: Türk ordusundan nükûl etmek namevcut

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Divan Başkanı Mütehammil Adap, Türkiye Sivil Topluluk İnisiyatif Merkezi’nde (TUSİM) “Kıbrıs’ın Gelecek Vizyonu” başlıklı tıpkı müşavere yaptı.

KKTC’nin mutlak ayrımsız cesamet adına kurulmasından sonraları federasyon görüşmelerinin yapılmasını makul bulmadığını tamlayan Yol Yordam, Türkiye ve KKTC’nın Ada’üstelik iki hükümran cesamet çözümünden yana olduğunu, bunun dışında tıpkı anlaşmaya yanaşmayacağını vurguladı. Töre, “KKTC’dahi iki hâkim devlet çözümü hayata geçirilmezse biz bu şekilde yolumuza bitmeme ederiz. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İngilizlerin, Fransızların Rumların veya Mürekkep Milletlerin hediyesi değil. Bu fehamet, şehitlerimizin, gazilerimizin bize emanetidir. Onlara hainlik edemeyiz. KKTC’nin ortadan kalkmasını kabul edemeyiz. Türk ordusunun garantörlüğünün bozulması ve Ada’dan çekilmesini asla kabul edemeyiz.” diye konuştu.

“Milli sevgili dediğimiz Kıbrıs meselesinde kuvvetli durmalıyız, aldanmamalıyız”

Töre, Kıbrıs’ın enerji kaynakları bakımından zengin Maşrık Akdeniz’üstelik şanlı aynı konuma eş olduğunu, zımnında Mavi Vatan kavramının elden karayı kapsamadığını, aynı zamanda bahir altındaki zenginliklere topluluk olmayı dahi kapsadığını söyledi.

KÖLE, Rusya, Fransa üzere ülkelerin bu bölgede uçak gemileri ve tahtelbahir bulundurduğunu kaydeden Adap, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’ye ise ‘Sen burada araştırı yapma, sismik araştırı etme, gabi çekil. Kıbrıs Adası’nda ayrı büyüklük kuramazsınız, bu devletten vazgeçin, birleşik Kıbrıs olsun, federasyon olsun’ diyorlar. Ayrıca Türk askerinin Ada’dan çekilmesini istiyorlar. Bunlar artık kabul edilemez talepler. Zımnında milli dava dediğimiz Kıbrıs meselesinde sağlam durmalıyız, aldanmamalıyız. Ne BM hangi birlikte Avrupa Birliği bizi aldatmamalı.”

“Dünya beşten büyüktür”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” sözünün Türk aut politikasının tamam alanlarına yansıdığını tamlayan Töre, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin sınır dışı harekatları, dünyanın bir nice adına çeri göndermesi cihanşümul bire bir anlayışla Afrika içlerine büyüklüğünde her an o mazlum insanlara müzaheret etmesi dünyanın beşten nazik olduğunu göstermiştir. Türkiye bire bir zamanda Balkanlar’bile, Kafkaslar’üstelik ve Ilımlı Şark’birlikte etken bir ayla gelerek bunu göstermiştir.”

Töre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatılmasının bundan sonra milli ölmezlik meselesi haline geldiğini, KKTC’nin varlığını esirgeme konusunda sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

“Türkiye ve KKTC’yi bölgede dışlayan hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz”

Türk ordusunun Ada’dan çekilmesine banko cebin çıktığını dile getiren Yol Yordam, “Böyle tıpkısı molekül akseptans edilemez, kabul etmem. Kıbrıs Türk halkı yeniden bire bir olayları yaşamamalı. Dünya bizi aldatmamalı. Türkiye da buna direnmeli, Kıbrıs Türk halkı birlikte buna direnmeli. Türk ordusundan caymak bulunmayan. Dünyada sulh, Kıbrıs’ta sulh tabii olsun ama devletten vazgeçmek yok. Savaşı talip kim? Silahı seven ki? Ama dünya vazgeçmiyor. Hangi silahtan vazgeçiyor hangi bizim üzerimizdeki emperyalist emellerinden vazgeçiyorlar. ” şeklinde konuştu.

Küçük Asya ve Yunanların yüzyıllardır “Helen Adası” hayalinden vazgeçmediğini vurgulayan Yol Yordam, silahlanmaya ve savaşa alın olmalarına karşın Türkiye ve KKTC’yi bölgede dışlayan hiçbir eyleme izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Türkiye ve KKTC’ye müteveccih yapılan cümle ferasetsiz aşama attırma çabalarının işe yaramayacağını anlatım fail Adap, “Yarayışlı” incizap sırasının imdi Türkiye’da olduğunu vurguladı.

KKTC’nin 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu hastaneye kaldırıldı

 

KKTC’den Rumlara “erke üstüne 4 maddelik teşrikimesai” önerisi

 

Share: