Johnson’dan incizap çağrılarına ret

İngiltere’da Başvekâlet Ofisi 10 Numara’dan dal dozaj bire bir gerçek, Sky News’e yaptığı açıklamada, Johnson’ın istifaya niyetli olmadığını ve kesinlikle meydan okuyacağını belirtti.

Johnson’ın, hem partisi hem dahi muhalefetten mevrut istifa çağrılarına rağmen mücadeleye aylamak istediğini belirten çıkışlı, Başbakan’ın yıpranmamış icra vekili atamaları yapmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

İngiltere’dahi iktidardaki Muhafazakar Fırka hükümeti içerisinde dünden bu yana yaşanan çekilme dalgasında şu esas büyüklüğünde 2’si bakan 39 hükümet yetkilisi görevinden ayrıldı.

Bakanlar art arda çekilme kararı aldı

İngiltere’birlikte Sağlık Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak evvel peş peşe istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, daha çok vicdanen görevine bitmeme edemeyeceğini ve Johnson’a cesaret duymadığı amacıyla ricat ettiğini belirtmişti.

Afiyet Bakanı’nın istifa kararından gücük bire bir süre sonradan birlikte Maliye Bakanı Sunak ricat ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Öğür saylav ve partinin Kadro Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından malumatlı olmasına rağmen, kendisine verdiği görevden etraf “son kademe pişman” olduğu açıklamasının arkası sıra gelmişti.

Başvekâlet Ofisi 10 Numara’dan daha önceki yapılan açıklamada ise Johnson’ın Pincher’la ilişkin taciz iddialarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Ancak, elan sonradan Johnson’ın, 2019’birlikte dışişleri bakanı kendisine fariza yaptığı dönemde Pincher’la ait şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından anında evvel Johnson, Pincher’a verdiği fariza nedeniyle defo dilemiş, balaban pişmanlık duyduğunu dile getirmişti.

Johnson’ın siyasal geleceği sorgulanıyor

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’birlikte Kovid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal fail partiler düzenlenmesi zımnında eleştiri ve çekilme baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri zımnında para cezası bile kayran Johnson, öz partisinin gâh milletvekilleri ve ihtilaf tarafından parlamentoya dolma söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Fırka içre 6 Haziran’dahi çekinmezlik oylamasına gidilmiş ancak Johnson 148’e alın 211 oyla kazanmıştı.

Fırka içindeki cüret oylamasını kazansa üstelik Johnson’ın siyasal geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

İngiltere’de cesaret oylamasına yönelik kavait görüşülecek

 

İngiltere’de istifaların arkası sıra yıpranmamış bakanlar atandı

 

İngiltere’üstelik vekil istifaları sonrası ‘Hükümet çöküyor’ iddiası

 

Johnson’dan “göreve bitmeme” mesajı

 

Share: