6 ayda 21 bin ABD’li karı bağan ilacı sipariş etti

ABD’bile Alabama kürtajı yasaklamakla kalmadı, ana ve ayrıntılar amacıyla tıbbi bindi vermeyi dahi reddetti
Kürtaj hizmetlerine erişemeyen kadınları destekleyen ve haklarını destek olmak amacıyla müteharrik ‘Aid Access’ adlı bünye, Teşrinievvel 2018 ile Mart 2019 arasındaki altı aylık dönemde 21 bin kadının bağan ilacı rica ettiğini ortaya koydu. İlaç taleplerinin büyük çoğunluğu kazıma karşıtı politikalarıyla bildik tutucu eyaletlerden geldi. 

Bu kadınların müstacelen lahzada yarısına söz konusu ilaçlar gönderildi. İlaçlar postayla gönderilirken, Aid Access’in sitesinde vacip bilgi ve talimatlar bile düzlük aldı.

RADİKAL ÇÖZÜMLERİ DÜŞÜNENLER BIRLIKTE VAR

İnternetten düşük hapı havale fail kadınlar, bu konuda sağlık hizmetlerine ulaşamamalarını ‘biçarelik’ yerine tanımlarken, kâh kadınlar hamileliklerini sona erdirmek için daha cezrî çözümleri da düşündüğünü söyledi. Kurumun görüştüğü kadınlar, bu çözümleri ‘yürütmek, karnını yumruklatmak’ olarak açıkladı.

Aid Access’in kurucusu Rebecca Gomperts, “Uzanım halihazırda haddinden fazla çaresiz. Eğer tıpkı eş BENDE’de normal ayrımsız şekilde kürtaj olamıyorsa, hamileliğini sona erdirmek amacıyla gelişigüzel şeyi yapmaya hazır” dedi. 

ILKIN SIKINTILI DIŞINDA İŞLİYORDU, DILEK ARTINCA KÖLE’YE YÖNELDİ

Gomperts, elan geçmiş de kürtajın yasak olduğu ülkelerdeki kadınlar online bindi veren ve analog ilaçlar temin fail ‘Women on Web’ ünlü ayrımsız arkalama kuruluşunu yönetiyordu. Ancak KUL’den mevrut taleplerin artması konusunda hep mevki zarfında birlikte işlemeye başladı.

Teşrinievvel 2017 ile Ağustos 2018 ortada 6000 düşük hapı irade edildi; bu talepler Alabama, Georgia ve Mississippi kabil kürtaj karşıtı yasalar getiren eyaletlerden yapıldı.

Kurumun KÖLE otoritelerinin radarına girmesi da şaşırtı olmadı. Esenlik Bakanlığı’na merbut Azık ve İlaç Dairesi (FDA) aynı ikaz yayımlayarak, Aid Access’in ‘tasdiksiz ve hatalı markalandırılmış’ ilaçları satarak federal yasaları çiğnediğini savundu. 

YASALAR GEÇTİKÇE KLİNİKLER DE KAPANIYOR

ÇAKER’dahi son kendisine Alabama, ülkenin sunma cellat kazıma yasalarından birini kabul etmişti. Kanun, çabucak annenin sağlığı gözdağı altındaysa kürtaja izin veriyor; ensest ve tecavüz gibi durumlarda de dokunulmazlık yapılmasını yasaklıyor.

Alabama dışında Georgia, Kentucky, Mississippi, Ohio ve Missouri’de de benzer kazıma yasağı uygulanıyor.

‘Ruh Atışı Tasarısı’ kendisine mezkûr yasa, fetüste önsezi atışlarının duyulduğu andan itibaren kazıma yapılmasını yasaklıyor.

Kürtajı yasaklayan yasaların arka arkaya akseptans edilmesi ülkedeki kliniklerin birlikte kapanmasına defa açıyor. Örneğin Teksas’ta 2013 yılında 44 klinik mevcutken, bu aynı 19’a düştü.

Share: