Elon Musk’ın Dogecoin’e desteğinin engel arkası

Bildirme çok istek gören saklı yazı servet Bitcoin’in artan popülaritesi, orijinal özelliklerinden biri olan mülkiyetinin vakit kaybetmeden biraz elde hep olmasını değiştirmedi. National Bureau of Economic Researc (NBER) aracılığıyla yapılan ayrımsız araştırmaya bakarak, Bitcoin’deki geçmiş 10.000 bireysel yatırımcı, dolaşımdaki saklı yazı mülk biriminin kestirmece üçte birini kontrol ediyor. Saklı Yazı meraklıları, varlığının önce günlerinden beri Bitcoin’in sunma şişman sahiplerinin kim olduğunu düşünüyorlar. Bildirme şişman adreslerin çoğu alelumum bireyleri değil, başka yatırımcılar hesabına Bitcoin tutan borsaları ve özge kuruluşları piyes ettiğinden, mülkiyet yoğunluğunu tayin etmek yumruk görünüyor.

bununla birlikte, NBER araştırmacıları, aracılara ve bireylere ait adresler ortada alt bölüm işleyen tıpkı bilgelik çokluk yöntemi kullanarak, sabık yılın böylece birincisinin tahminî 5,5 milyon Bitcoin’i kontrol ettiğini, ikincisinin ise kısaca 8,5 milyon Bitcoin’i kontrol ettiğini bulabildiler. Eklenmiş olarak, sunu balaban 1000 ferdî yatırımcı kestirmece 3 milyonu taharri ediyor ve konsantrasyon daha dahi büyük olabilir.
Araştırmacılar Igor Makarov ve Antoinette Schoar, “En balaban adreslerin bazılarının bir hayat eliyle arama edildiğini göz ardı edemeyiz, çünkü bu konsantrasyon ölçümü nazik olasılıkla ancak kalıyor” dedi.

Share: