SGK ve TEB anlaştı: Eczacılara 230 milyon teklik ıslah

Aile, Mücahede ve Içtimai Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Içtimai Güvenlik Kurumu’yla Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) ortada imzalanan protokol kapsamında, eczacılar amacıyla yıllık 230 milyon liralık mesabesinde bir düzeltme gerçekleştirdiklerini bildirdi. Uyuşma, parçalanmamış Eczacı Hane Başkanları ile alay malay sağlandı.Tüm eczacı boşluk başkanlarının geçtiğimiz günlerde ilk kez bakanlığında tıpkısı araya geldiğini tamlayan Bakan Selçuk, bu tören düzeni üzere akıbet 2 ayda 8 derinti yapıldığını, TEB heyeti ile çok mümasil say imkanı bulduklarını söyledi.

Sosyal Düzenlilik Kurumu’nun Türkiye genelinde 25 bin 500 eczane ile sözleşmesinin bulunduğunu tamlayan Icra Vekili Selçuk, “Vatandaşların gerekseme duyduğu değme kalem tedavi ve ilacı dünyanın neresinde olursa olsun erişime fora etmek amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Bakan Selçuk, “Yaptığımız protokolle ortaya koyduğumuz iyileştirmeler, SGK’nın gücünü vatandaşlarımıza elan birinci sınıf bakım en konusundaki kararlılığının, çalışmasının, azminin, inancının tıpkı sonucudur.” ifadesini kullandı.  Tılsım başına eczanelere ödenen hizmet bedeli şişkinlik oranında arttırıldı.

Tören Düzeni kapsamında eczanelere iki alanda dinamik mali iyileştirmeler yaptıklarını ifade fail Nazır Selçuk, “Eczanelerin umar başına kendilerine ödenen umar hizmet bedelini para şişkinliği oranında artırdık. Bu eczacılarımıza 1 April 2019’dan tarihinden itibaren karşıladıkları her tılsım amacıyla 43 kuruş ile 4 lira 39 kuruş arasındaki merhem bakım bedelini ödemeye başladık.

Vekil Selçuk, eczanelerin kuruma yapacağı iskonto oranlarına ilişkin koca hasılatı baremlerinde de yüzde 20 oranında artım yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Bakan Selçuk, “İmzalanan protokolün vatandaşlarımıza ve eczacılarımıza kalburüstü olmasını arzu ediyoruz. Milletimizin sağlığa erişimini 7 çağ 24 saat nazik bire bir fedakârlık ile sağlayıcı eczacılarımıza eksiksiz emekleri üzere, TEB ailesine müzakerat sürecinde gösterdikleri yapıcı şekilci için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Share: