2,9 milyon dolara satılan NFT hastalık yüzdelik 99 değer kaybetti?


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Mesafe 2020’de Jack Dorsey, evvel Twitter mesajını ayrımsız NFT varlığı haline getirdi. Dorsey 5 kelimelik Twitter mesajının statik bire bir görüntüsünü blok zincirinde saklanan dijital aynı dosyaya dönüştürmüş ve biraz kamer sonrasında bile bu NFT 2,9 milyon dolara satılmıştı. Ancak geçen hafta yapılan ayrımsız kategorik artırmada, on paralık kimse aynı NFT amacıyla 280 dolardan çok teklif vermedi. NFT yalınlık artıma platformu OpenSea’deki kâin tekâlif dahi 10 bin dolarlık tekliflerle kestirmece %99’luk bire bir derece düşüşünü tabir ediyor. Forbes’un haberinde NFT’deki bu ayar düşüşünün sebebi tartışılıyor.

Dorsey’in NFT’si başlarda çokça birkaç rabıt gördü. NFT’lere haddinden fazla az sayıda inananın olduğu bire bir bölüm olan Aralık 2020’üstelik NFT üzere hemen birkaç bin dolar teklif verilmişti. Ancak Mart 2021’üstelik OpenSea’deki elden iki ay öncesinde 8 milyon dolar olan mahiye satışlar kısaca 150 milyon dolara yükseldi ve piyasa yükseliş dönemine girdi. İranlı saklı yazı girişimcisi Sina Estavi, Dorsey’in NFT’sini 2,9 milyon dolara satın alarak bu çılgınlığa kapıldı. Estavi elan önceki Forbes’a verdiği aynı röportajda, NFT’nin benzersizliği ve Twitter kabil zer benzeri şirketle olan ilişkisi dolayısıyla bu büyüklüğünde aylı bir tutar ödediğini söylemişti.

Dorsey’in önce tweet NFT’sinin tarihî önemi olduğunu sav edilebilir. Fakat Forbes yazarı Jeff Kauflin’e göre 2,9 milyon dolarlık karşılık etiketini sadık ihata etmek neredeyse olmaz. Kauflin, Estavi’nin ödediği palavra bedelin yeryüzü nazik sersem teorisini özetlediğini belirtiyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre söz konusu kuram balon piyasalarının özetle ayrımsız özeti yerine nitelendirilebilir. Teoriye göre palavra piyasalarında alıcılar değeri yükselen ayrımsız varlığı elinde sancımak için ardı ardına teklif vererek fiyat artırır. Varlığın fiyatı yükselir topluluk olduğu değerin haddinden fazla yukarısında işlem görmeye başlar. Kamu bu karşılık yükselişi boyunca satış gerçekleştirebilen tümce kazanır. Hemen genişlik erdemli fiyatı veren ve bakir müşteri bulamayan emanet bildirme faziletkâr parayı ödemiş ve değerinin çokça üstünde ödeyerek bağıl önemsiz bir geçim satın almış evet.

Bir NFT koleksiyoncusu ve ayrımsız NFT ticaret grubunun pazarlama başkanı olan Mitch Lacsamana konuyla ait açıklamasında, “Bu NFT’nin faydası nedir? Jack Dorsey sizi Silikon Vadisi’nde yemeğe mi çıkaracak? Buradaki esas ayar önerisi nedir? Sanırım bize mahsus bize bunun cevabını verdi ve muhtemelen tek değeri namevcut” ifadelerine düzlük verdi.

Estavi 5 Nisan’bile NFT’yi 14.969 lokman ruhu veya kısaca 50 milyon dolar karşılığında yıldızlı artırmaya çıkardı. Utanma verici bir şekilde, tek kimse 280 dolardan çok teklif vermedi. Estavi, tekliflerin sebep bu büyüklüğünde bağan geldiğini “kimsenin bilmediğini” söylüyor. Kauflin’e göreyse çok beş altı adam bu belirtik artırmayı ciddiye aldı. Kestirmece 400 NFT’si olan NFT koleksiyoncusu Blake Moser, “Teklif verenler bunun hangi olduğunu bakir anladılar. Bu bir reklam kampanyasıydı. Ben Sina Estavi’nin esas aradığı şeye ulaştığını düşünüyorum. Bu üstelik NFT’sini sergilemekti” ifadelerine yer verdi.

Estavi küçük dikkat çekmeyi başardı. Fakat Kauflin’e bakarak İranlı girişimci tezelden mütebeddil NFT pazarıyla ağır şekilde temassız görünüyor. Lacsamana, “Ortalık, tıpkısı ünlüden veya yüksek statülü tıpkısı isimden gelebilecek kelimenin tekmil anlamıyla tek şeye atlamaya hazır değil. Bence sabık sene bunun için siftinlik bereketli aynı zamandı, ancak birçok kayırıcı akça selp taktiklerinden bıktı” açıklamasında bulundu.

Akim artırma, NFT’deki yükselişin azaldığını gösterse birlikte etraf bibi haddinden fazla hareketli. OpenSea’dahi tecim hacmi 2 ila 3 milyar dolar civarında geziniyor. Benzeri sene öncesinde ise bu rakam 150 milyon dolardan biraz fazlaydı. Bored Ape Yacht Club gibi kâh NFT koleksiyonlarının fiyatları ise cümle zamanların yer faziletli seviyelerine mümasil olmaya bitmeme ediyor.

Estavi’nin NFT destanı ise 2,9 milyon dolarlık keder bir envestisman kadar görünüyor. Habere bakarak Estavi’nin zat geçmişi da benzeri o büyüklüğünde karışık. Girişimilik firması Oracle Bridge, blockchain platformlarının verileri daha çarpık çurpuk almasına izin vereceğini söylüyor, fakat zaman bu firma boş benzeri kağıttan daha dahası üzere görünmüyor. Estavi ayrıca geçen sene İran’de tutuklandığını ve hapisteyken şirketi dokuz kamer süresince durdurmak zorunda kaldığını tez ediyor. Saklı Yazı girişimcisi belirsiz aynı şekilde, “Beni soylu erki sistemi bozmakla suçladılar” ifadelerinde bulunuyor. Müteşebbis bugünlerde ise şirketi yeniden yükseltme hedefinde.

Geçtiğimiz aktarılma, Dorsey NFT’si üzere teklifler tahminî 10.000 dolara büyüklüğünde yükseldi. Estavi, NFT’yi 50 milyon dolardan henüz bir iki benzeri fiyata satmayacağını açıkladı.

Milyon dolarlık NFT’ ye 280 dolar öneri

 

İngiltere Kraliyet Darphanesi NFT basacak

 

Ruhunu NFT namına satmıştı: Bakir fiyatı 50 milyon lira!

 

Share: