Füsunlu mantardaki yön bunluk tedavisi için ‘umut verdi’

Psilosibinin, insanların can kuşu halini ve keyif alabilme kabiliyetini etkin ayrımsız şekilde geliştirmekte henüz cıvıl cıvıl aynı etkisi olduğu kaydedildi.

Fakat uzmanlar, bunun sıradan şümullü benzeri düzentileme olduğu ve daha çok araştırı gerektiği üstüne uyarıyor.

Sanrı görülmesine neden olan psikedelik maddelerin birçok ruh sağlığı sorunu üzerindeki etkileri araştırılıyor.

Prozac’ın piyasada olduğu akıbet 30 yılda, yıpranmamış bunalım ve anksiyete ilaçları genelde benzeri ilacın çeşitlemeleri.

Fakat birçok hayat, bu ilaçların istenmeyen canip etkileri olduğunu, anbean işe yaramadığını evet birlikte sunma esasen beri faydası olmadığını söylüyor.

Psilosibini araştıran malumat insanları ise ayrımlı bir yaklaşımı olan bakir tedavilere rabıta duyulduğunu söylüyor.

Araştırı kuşkusuz yapıldı?
Imperial College London’daki Psikedelik Araştırı Merkezi’nde yapılan çalışmada, benzeri saf ayrımlı yöntemle katılımcıların can kuşu tehi ve fonksiyonellik durumu ölçüldü.

Araştırmaya katılan 59 kişiye, psilosibin ya de seçmeli serotonin ferasetsiz hava inhibitörleri (SSRI) adlı yoğun beğenilen aynı antidepresan verildi.

Depresyon belirtilerine bakılırken öncelikli adına bu kişilerin dalgı, erke, iştiha, can kuşu zifos ve intihar düşünceleri hakkındaki sorulara verdikleri yanıtlar incelendi.

Bu sorular umumi yerine menfilik odaklıydı. Yani mutlu olup olmadıkları değil, bedbaht olup olmadıkları soruldu.

Bu ölçülerde psilosibin, kullanımda olan SSRI antidepresan ilaçlar kadar gür sonuçlar verdi. 59 katılımcının tümünün ruhsal çöküntü belirtilerinde tenakus gözlendi.

Araştırmacıların başlıca mihrak noktası olmasa üstelik, psilosibinin birçok değişik alanda çokça henüz olumlu sonuçları oldu.

Bunlar arasında aha ve toplumsal yaşamda işlevsellik, ruhsal afiyet ve mutlu hissetme kabiliyeti de vardı.

Bu, anadan görme can sıkıntısı tedavisiyle psikedelik maddelerin karşılaştırıldığı geçmiş araştırmaydı ve çabucak diğer tedavilerden son alamayanlara değil, orta ve sakil şiddette bunluk geçiren herkese açıktı.

‘Umut veren ipuçları’
Oxford Üniversitesi Pskiyatri Profesörü Guy Goodwin, araştırmayla ait yerine, “Ev kapsamlı bire bir araştırı ve psilosibinin çetin depresyonda henüz iyi bire bir otama yöntemi olduğunu kanıtlamıyor. Fakat olabileceği yönünde imge veren ipuçları sunuyor” dedi.

Bu akıbet araştırı, psikedeliklerin, depresyon, ağrı bozukluğu, bap kullanımı ve özge sık tanıdık rahatsızlıkların tedavisinde tıpkı almaşık olabileceği yönündeki mütezayit kanıtların sonuncusu.

Prozac, citalopram, escitalopram ve sertaline kadar SSRI ilaçlar, doktorların hâl bozukluğu ve bunluk tedavisinde önce başvurdukları yöntemler.

       -Kovid’i pahal geçirenlerde ‘bunalım, demans, inme riski artıyor’
       -Norveç psikozlu hastaları ilaçlanmamış nasıl tedavi ediyor?
       -Gelişmemiş çocuklarda kriz ihtimali artıyor

‘Birey körelme’

Çalışmayı özne uzmanlardan Dr Robin Carhart Harris Beynin bu ilaçlrın beynin stres sistemi üzerinde çalışıp, tepkileri körelttiğini ve zehir veren duygulara katlanmayı kolaylaştırdığını söyledi.

Fakat Harris, bu ilaçların insanların “bereketli hissetmesine” ulama yapmayabildiğini, ara sıra ilaçların ise hem müspet hem dahi karşıt, tamam duyguları körelttiğini vurguladı.

Birey dumur, istenmeyen ayrımsız yat baskı olabiliyor.

Öte yandan psilosibinin ise, bellek yapımızı belirleyen beyindeki reseptörler üstünde çalıştığı kaydediliyor.

Dr. Harris, psikedelik otama alan katılımcıların “baştan kurulmuş, yıllardır olmadığı büyüklüğünde yaşamdan esenlik aldıklarını” söylediklerini bildirdi.

Psilosibin düz deneklerin, SSRI’lara kıyasla saksı dönmesi, cinsî fonksiyon kaybı ve uç kuruması gibi canip etkileri henüz beş altı hissettikleri bile belirtiliyor.

Fakat denekler ilacın alındığı bölüm, sarrafiye ağrısı gibi taraf etkilerden şikayet etmişlerdi.

Turizmci felek eseri “beka mantarı” buldu

 

7 kilo 125 gramlık dev yalan bulundu

 

Share: