Yetmez amma EVET!

İnsanların eşeysel eğilimleri konusunda geçmiş kapsamlı araştırmaya imza atan Alfred Kinsey’mağara, orgazmı ‘zirve noktasına anlayış fos, tıpkı orkestra şefinin kreşendoya ulaşması kadar yaşanan bire bir kalp patlaması’ olarak tanımlamasının üstünden 62 sene geçti. Ancak kadın ve ayvaz dünyasının ‘tamam’ çabucak yaşadıkları arasındaki farklılıklar henüz gizemini koruyor.

Sır perdesini aralama önünde amiyane ayrımsız adım güzeşte hafta atıldı. Haberini bu sayfalarda dahi okuduğunuz araştırmada Prof. Barry Komisaruk, kadının kanaat sürecini deneklerin us tarama görüntüleriyle ortaya çıkardı. Fakat bu sefer üstelik erkeğin bu süreci bittabi yaşadığıyla ilgili sorular üşüştü.

Amerikalı William H. Masters ve Virginia E. Johnson’ın kurduğu ‘Masters and Johnson’ araştırma ekibi, kadınlarda birkaç farklı kanma kalıbı bulunduğu, buna denk erkeklerde bir tane makule kanaat görüldüğü yolundaki tezini 1965’te yayımlamıştı. Fakat zaman, bunun makbul olmadığı yolunda görüşler var; erkeklerde da kadınlarda olduğu kabilinden çoklu orgazma rastlandığı tez ediliyor. Pop bilgiye göre, erkek art arda ‘orta yetinme’ denebilecek doruk noktaları yaşıyor, zirve noktası bunların sonuncusunda yaşanıyor. Erkekler üzere geçerli olduğu öne sürülen tıpkısı apayrı tatmin kalıbı üstelik, bu aşamadan bilahare üstelik kesilmeyen sonsuz kasılmalarla mevrut korkulu gidiş duygusu.

20 dakikaya kadar çıkabiliyor
İki cinsin orgazma algı süresinde birlikte mütenevvi farklılıklar öne sürülüyor. Bu çalışmaların en yenisi, California’daki Nörobilim 2010 Konferansı’nda sunuldu. New Jersey Üniversitesi’nin araştırmasına göre, kadınlar kademeli namına geçtiği orgazma sayı farkı ilkokul zaman içinde ulaşıyor. Prof. Komisaruk, “Kanaat, seçme eş amacıyla hususi tıpkısı proses. Beş dakika ortamında şahika noktasına ulaşılabileceği kabil, 20 dakikaya kadar birlikte çıkabiliyor. Fakat herhangi bir kadında ortak olan şu kim, beğeni dalgaları sınırlı bir aşamayı takip ediyor ve bunun beyindeki yansıması de alınan zevkle mütenasip oluyor. Yani hatır dalgaları yardımıyla orgazmın şiddetini ve süresini anlayabiliyoruz” diyor. Komisaruk, karı orgazmının erkeğinkinden elan cıvıl cıvıl olduğunu düşündüklerini söylüyor.

Chicago Üniversitesi’nden sosyoloji profesörü Edward Laumann’a göre rical, ortalama olarak, antre halinden ejekülasyona kadar dört an zarfında orgazma ulaşıyor, kadınların kanaat olmaları içinse 10-11 an gerekiyor.

Kadınınki beyinde bitiyor
Dr. Louann Brizendine imzalı ‘Karı Beyni’ adlı kitaba göreyse avrat orgazmının temeli ‘beyinde’: “Klitoristeki sinirler, beyindeki eşeysel tabiat bölgeleriyle birlik kurar. Bu sinirler uyarıldığında, orgazma ulaşana büyüklüğünde elektrokimyasal aynı hareketlenme içine girip tepkimeleri tetikler ve dopamin (Bahtiyarlık hissini artırır), oksitosin (Büzük duygusunu artırır), endorfin (Çığlık hissini azaltır) üzere ongun hissettiren nörokimyasalları salgılatır. Şayet uyarılma erken biterse ya üstelik sinirler yeterince alıngan değilse dılak kendini kapatır. Kadın gevşemiş, abat, hamam ve gönülden tıpkısı halde değilse orgazmın gerçekleşmesi zordur.”

Brizendine, eş ve kadın orgazmının birbirinden çok değişik olduğunu iddia edenlerden: “Koca üzere cinsel birlikteliğin gerçekleşmesi amacıyla kanın tek aynı yere gitmesi ehliyetli. Karı içinse nörokimyasalların aynı araya gelmeleri gerekir. Arz önemlisi, avrat alay malay olduğu kişiye itminan ihtiyacı hassas. Erkeğin ereksiyonu yalın kat hidrolik temellere dayandığından soluk penise gidip ereksiyonu sağlar.”
Bahis karmaşıklığını korusa üstelik değişmez olan tek özdek var: Mevzu üzüntü olduğunda üstelik kadın-koca eşitsizliği bâki… 

Kökten

 

Share: