Sarımsak suyu korona virüsten korur mu?

Afiyet Bakanlığı Korona virüs Vukuf Yerleşmiş Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tezer, Kovid -19’u yakından tanıdıkça tafsilatlı mütemadi Kovid -19 semptomlarıyla ait de bilgilerin gelmeye başladığını söyledi.

Prof. Dr. Tezer, “Sonuç öğrendiğimiz bilgilere göre korona virüsü geçirmiş, hastaneye yatışı gerektirmemiş kişilerde bile etraflı devamlı yorgunluk, halsizlik, kırgınlık, kas ağrılarının devam edebileceğini, üste çokça hafif etkilenen akciğer bulgusu olanların üstelik ince kesiksiz benzeri öksürük ataklarının meydana gelebileceğini biliyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARDA PARMAKTA KIZARIKLIK VE ŞİŞLİK GÖRÜLEBİLİYOR”

Kovid -19’da çocuklarda kötü ve öksürük gibi bulguların erişkinlere göre çok daha bir iki görüldüğünü söyleyen Tezer, fakat füru de beraberinde burun akıntısı, ishal, adale ağrıları ve koku alma organı tıkanıklığının üstelik olabileceğini aktardı. Tezer, çocuklarda ayrı ayrı kap bulgularının bile görüldüğünü söyleyerek, “Özellikle çıban parmakta kızarıklık, kabarık kadar bulgularla değişik cilt bulguları ile gelebileceklerini bile aklımızda tutmamız gerekiyor. Bunlar gerçekte bildiğimiz daha başlangıçta dahi karşımıza çıkan semptomlar ama henüz sık görmemiz sebebiyle bakir nişan gibi söyleyebiliriz. Tamlık dünyada birlik total vakanın yüzde 1 ile 8’kayınbirader bala vakalar oluşturuyor. Ülkemizde bile kül bütünsel rakamın yüzdelik 8’kayınbirader yavru vakalar oluşturuyor. Genel anlamda baktığımız ant esasen yüzde 90 yavru hastalığı hafif şekilde atlatıyor, yüzdelik 5’lik benzeri kısım aheste seyredebiliyor. Bunun de yüzde 1’inin altındakiler haddinden fazla okkalı vahim hizmet ihtiyacı gerektirecek şekilde seyrettiğini biliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“SARIMSAK SUYU GÜNEŞ TACI VİRÜSÜNDEN KORUMAZ”

Sarımsağın korona virüsüne cebin deli dolu olduğu ve himaye sağladığıyla ilişik akıbet dönemlerde sıkça haberler duymaya başladıklarını belirten Tezer, sarımsağın bağışıklık sistemi konusunda müfit etkileri olduğunun bilindiğini rapor etti. Tezer, şunları söyledi:

“Ama sarımsağın suyunu ekstradan içip sarımsağı fazla çok bezdirmek sizi ekstra olarak güneş tacı virüsünden korumayacaktır. Böyle aynı dulda sağlamayacaktır. Bunun yerine bolca değişik sebzeleri, meyveleri tüketmeniz, dalgı düzeninize özen etmeniz, günde en beş altı 6 saat gaflet uykusu uyumanız, akman havada spor yapmanız, hareketli sıfır yerlerde üslup yapmanız, biraz da stresten ırak durmanız, sosyal mesafeye, maskeye, hijyene ilgi ettiğiniz sürece sizi hastalıktan koruyacaktır. Bize dahi sık sorulan sorular var; ‘sarımsak çok mı yiyeyim’, ‘portakal aşkın mı yiyeyim’, ‘limon çokça mu tüketeyim’ üzere. Bunların size ekleme bire bir katkısı olmayacaktır. Bunun adına hep söylediğimiz kabil içtimai mesafeye ilgi edelim, maskemizi akıllıcasına takalım ve ahali hijyenimizi akıllıcasına sağlayalım”

Fahrettin Koca’dan maske uyarısı!

Kovid-19’üstelik yedi ayrımlı nişanlık grubu

Ceyhan: Artı olmayanları aspirin kullanımı öldürebilir

 

Share: