Yemen Dışişleri Bakanı Bin Mubarek, Çavuşoğlu ile ortak matbuat toplantısında konuştu Açıklaması

Yemen Dışişleri ve Mikro Dışındaki Yemenliler Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, Yemen’deki çatışmalara ilgilendiren, “Yemen’dahi olan bitene yemeden içmeden insanca göz açısıyla bakmamız bu olayı çözmeyecektir. Uluslararası toplumdan yıpranmamış ayrımsız bakış açısıyla yaklaşmalarını dilek etmekteyiz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da düzenlenen kuma basın toplantısında Bin Mubarek, iki ülkenin tarihî ilişkilere erbap olduğunu, ülkesinde bir nice Türk kökenli ailenin, Türkiye’dahi birlikte Yemen kökenli ailelerin bulunduğunu anlattı.

Türkiye’nin Yemen’e insanca yardımı ve Yemenlilerin Türkiye’da karşılaştıkları konukseverlik dolayısıyla mevkidaşına teşekkürname fail Bin Mubarek, “Kuma Bakanlık Komitesinin esasen inşa edilmesi yönündeki kararlarımızı ortaya koymuş olduk ve benzeri zamanda Yemenli vatandaşlarımızın Türkiye’ye geçişleri noktasında kolaylıkların sağlanması ve tıbbi anlamda sunulan hibelerin devam etmesi konularını ele aldık.” diyerek konuştu.

Bin Mubarek, Türkiye’nin zat istikrarını ve ulusal güvenliğini terazi noktasındaki tekmil çabalarına bindi verdiklerini vurgulayarak, “Yemen’deki ortamı ve Yemen’deki olayları ortaya koyma noktasında düşünüm birliğine varmış olduk. İran, çok suratsız bire bir bakış açısı ve vakfe biçimi ortaya koymakta. Ateşkesin yapılması noktasında ve barışın ihdas edilmesi yönündeki rastgele türlü tavizleri yaptık amma buna karşın anlaşmalar bitmeme etmedi.” ifadelerini kullandı.

Yemen’birlikte barışın kabil olabileceğini dile getiren Bin Mubarek, şunları kaydetti:

“Sayın Vekil ile 17 Ekim’den itibaren hele yıldırıcı Husi milislerinin bizim limanlarımıza ve tıpkı zamanda güzergahlarımıza alın yaptıkları atak konularını ele aldık. Ortaya koymuş olduğumuz çabalarımız söz konusu ve barışın yeniden Yemen’da kurma edilmesi yönünde bütün çabalarımızı ortaya koymaktayız. Husi yıldırıcı gruplarının, terör örgütleri listesine dahil edilmesi yönünde seçme zaman davetlerimiz söz konusu ve arsıulusal anlamda tıpkısı zamanda Türkiye’deki kardeşlerimizden daha kararlı tıpkısı vakfe sergilemelerini talep etmekteyiz.”

“Yemen’bile olan bitene hemen insancasına göz açısıyla bakmamız bu olayı çözmeyecektir. Arsıulusal toplumdan yıpranmamış tıpkı göz açısıyla yaklaşmalarını istek etmekteyiz.” diyen Bin Mubarek, Husilerin barış müzakerelerine tek ant amade olmadıklarını ve müzakereleri engellediklerini kanıt etti.

Bin Mubarek, Türkiye’de çokça sayıda Yemenli hareket insanı olduğunu ve iki talih arasında koca fırsatlar bulunduğunu aktararak, Türkiye’nin Aden büyükelçisini andıran zamanda ülkesinde görmekten şişman aynı bahtiyarlık duyacağını sözlerine ekledi.

Share: