Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Erkhov: “Mevcut güçler kişi diktalarını empoze etmek için şantaja başvurmakta”

Rusya Federasyonunun Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, “Bulunan güçler kendi hegemonyalarını sürdürmeye çalışıyorlar ve hesabına göre kişi diktalarını empoze etmek amacıyla şantaja başvurmakta hatta doğrudan kendisine tehditte bulunmaktadırlar” dedi.

Avrasya’daki Bütünleşme süreçleri bağlamında Zalim-Türk İşbirliği Konferansı, Rusya Federasyonunun Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov’un katılımıyla gerçekleşti. Ankara Üniversitesi Açık Oturum Bilgiler Fakültesinde yapılan konferansta, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin sadece bu iki ülkeyi değil bölgesel ve global bağlamda bir nice ülkeyi etkilediği vurgulandı.

Burada benzeri müracaat yapan Moskof Sefirikebir Erkhov, Rusya Türk ilişkilerinin, uluslararası yaşam, siyasal ve yöntem bilimi itibarıyla serencam merhale ilginç olduğunu belirterek, “Burada komşuluk ilişkilerine bakacak olursak Avrasya Bölgesinde diplomaside bütün devletler benzeri evolüsyon çabası içinde olduğunu görüyoruz. Dayanıklı süreçlerden sabık arsıulusal ilişkilerde türbülans gelişigüzel geçen periyot elan üstelik artmakta. Burada ortaklaşa mağrip, üs sıfır hususlarıyla baskın durumunu sürdürmektedir. Bu nedenle yeni kafile odakları oluşmakta, kullanılmamış bölgesel bütünleşme süreçleri gerçekleşmekte. Burada siyasal güçlerle bakir özgür merkezlerin gelişmeleri frenlenmeye çalışılıyor” diyerek konuştu.

“Bulunan güçler kişi diktalarını dayatmak üzere şantaja başvurmakta”

Erkhov gelişmekte olan eskimemiş süreçlerin şahidi olduklarını vurgulayarak, “Demincek ortak Avrasya coğrafyasında bakir oluşumlar gerçekleşmekte. Dünya ekonomisi Atlantik bölgesinden Avrasya bölgesine kaymakta. Mevcut güçler öz hegemonyalarını sürdürmeye çalışıyorlar ve namına bakarak kişi diktalarını bodoslamak için şantaja başvurmakta üste aracısız kendisine tehditte bulunmaktadırlar. Avrasya bölgesi için önemli açıdan kebir süreçler var. Burada yeni gelişme modelleri karşımıza çıkmakta. Dış ortaklarımızla beraber düğme birbirimizi zenginleştiren entegrasyon süreçlerine karışma oluyoruz. Bugün bizim vazifemiz yıpranmamış benzeri iş birliği sürecine bağışlamak” şeklinde konuştu.

“Dolar ve Avro’ya karşı milli dövizin kullanılması balaban”

Günindi ülkelerinin takma münasebetsiz çabalarından makro olduğunu dile getiren Erkhov, “Dolar ve Avro’ya karşı milli dövizin kullanılması hesaplaşmalarda yetişkin bire bir laf. Ticari kazançlı ilişkileri, bankalar arası ilişkileri yükseltmek gerekiyor. Hep bunlar de mutlak aynı tutum sürdürebilmek için vacip” ifadelerini kullandı.

Konferansa Büyükelçi Erkhov dışında Ankara Üniversitesi Panel Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Polat birlikte katılım sağladı. – ANKARA

Share: