Ukrayna’da 10 günde 170 paralı kavgacı öldürüldü

Acımasız ordusunun Ukrayna’bile ilerlemesi sonucu ecnebi paralı savaşçılar ve özel askeri şirketlerin elemanlarının sayısının azaldığını söyleyen Sergey Şoygu, “Akıbet 10 günde paralı savaşçılardan 170’i yok edildi, 99’u ise askeri eylemlerde düzlük almaktan vazgeçti ve Ukrayna topraklarını tecezzi etti” açıklamasını yaptı.

Karadeniz ve Azak Denizi sularındaki gemilerin güvenliğinin sağlanması yönünde önlemler aldıklarını belirten Şoygu, “Sivil gemilerin akıntı etmesi amacıyla 2 insani fasıla oluşturduk. Mariupol’deki limanın sularındaki mayın tehlikesi tamamen ortadan kaldırıldı” dedi.

Ukrayna’nın Luhansk bölgesini tamamıyla ele geçirdiklerine meni fail Nazır Şoygu, bu bölgedeki halka bindi sağladıklarını ifade etti.

‘Batı, Ukrayna’ya silah sevkiyatını sürdürüyor’

Garplı ülkelerin Ukrayna ile ilgili eylemlerine değinen Şoygu, “Günindi, Ukrayna’daki çatışmaları uzatma umuduyla Kiev yönetimine degaje yetenekli cebe sevkiyatını sürdürüyor. Ukrayna’ya 28 bin tondan çok askeri denge konfirmasyon edildi” diye niteleyerek konuştu.

Moskof Bakan, bu silahların bire bir kısmının Orta Doğu bölgesinde ve karaborsada yayıldığını bildirdi.

Ukrayna’dahi bugüne dek 231 tayyare namevcut edildi

Rusya Defans Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov de Rusların Ukrayna’da askeri unsurlara müteveccih saldırıları sürdürdüğünü söyleyerek, “Harkiv şehrinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 93. Mekanize Tugay’nın 150’ye kadar asker ve 12 askeri donatı Rusya Havacılık ve Gök Kuvvetleri’nce efdal hassasiyetli silahla yok edildi” ifadelerini kullandı.

Donetsk bölgesinde 2 hile merkezi ile 4 “Uragan” ve “Grad” haddinden fazla namlulu roketatar, Harkiv bölgesinde 4 mühimmat deposu, Mıkolayiv bölgesinde birlikte 3 dümen merkezi, “S-300” hava savunma sisteminin insiyak istasyonu ile ecnebi yüklü savaşçıların geçici olarak konuşlandığı merkezin faziletkâr hassasiyetli silahla vurulduğunu kaydedenİgor  Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait “Su-25” tipi çekişme uçağı ile 3 insansız gelgel aracının düşürüldüğünü aktardı.

Sözcü Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne büyüklüğünde 231 uçak, 134 helikopter, 1451 insansız çekicilik uzlaştırıcı, 353 gelgel savunma füze sistemi, 3 bin 910 tank ve zırhlı çevirgeç, 716 çok namlulu roketatar, 3 bin 92 obüs ve havan topu ile 4 bin 16 hususi askeri dil imha edildi” dedi.

Rusya: Luhansk’ın hacısı hocası taharri altına alındı

Macron’dan Rusya açıklaması: ‘Yok etme’ isteğimiz yok

Rusya, Ukrayna’nın kayıplarını açıkladı

Rusya’dan Finlandiya’ya ‘NATO temel üssü’ uyarısı

Rusya, Ukrayna’nın Mıkolayiv bölgesinde 41 kritik noktayı vurdu

Türkiye, Rusya’dan berbat yer yağı mü alıyor?

Share: