Ukrayna ordusu ve Zelenskiy arasında akse

Büyüklük Başkanı Volodimir Zelenskiy, izni olmadan askerlerin hareketine bunama getiren orduya reaksiyon gösterdi. Ukrayna ordusunun mazi yayınladığı kararnameye bakarak askerler, ihtiyat askerler ve diğer askeri görevliler düz motamot geçmiş askeri yönetimden müsaade matlup.

Ukrayna Esmer Kuvvetleri Komutanı Valeri Zaluzniy Facebook mesajında “Canan vatandaşlar ve askeriye görevini sürdürenler. Savaşın sürdüğünü uyarmak isterim. Ülkenizin size ihtiyacı var. Tümce askeri birimler anahtar olmalı” ifadelerini kullandı.

“Bana sormadan karar almasınlar”

Zelenskiy ise kendisine danışılmadan alınan bu kararın yönetimde ağız dalaşı yarattığını söyledi. Ulusa sesleniş konuşmasında orduyu eleştiren Zelenskiy, “Bu kararla ait ayrımlı değerlendirmeler olduğunu görüyorum. Bu konuda bir kavisli anlaşılma var” diyerek ordudan namına kararla ilişkin ayrıntıları aktarmasını istedi.

Ukrayna lideri, “Halka bu konuyu araştıracağıma alay veriyorum. Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı’nın dahi gelecekte bu kabil kararları ben olmadan almamasını kâm ediyorum” dedi.

Birçok Ukraynalı üstelik sosyal medyada kararın yolculuk özgürlüğünü ve ekonomiyi şiddetli etkileyeceği yorumunda bulundu.

Krizin Moskof ordusunun Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde ilerlediği ve üzücü çatışmaların yaşandığı aynı dönemde patlak vermesi dikkat çekti.

Moskof basını daha ilk Ukrayna ordusu ve Oran Başkanı Zelenskiy arasında gösterişli anlaşmazlıklar olduğu iddiasını ortaya atmıştı. Rusya’nın Ukrayna işgaline bindi veren Belarus Büyüklük Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Ukrayna ordusunun Kerem Başkanı Volodimir Zelenskiy’i devirebileceğini söylemişti.

Zelenskiy: Belarus’un savaşa girmeyeceğine inanıyoruz

 

Zelenskiy: Putin bekâr silahların dilinden anlıyor

 

Zelenskiy: 144 askerimizi esaretten kurtardık

 

Share: