Ukrayna Arsıulusal Albeni Yolları, İran’a sevgili açtı

Ukrayna Arsıulusal Albeni Yolları (UAI), 8 Familya 2020 tarihinde Tahran-Kiev seferini işleyen arızi uçağının İran’da düşürüldüğü gerekçesiyle dava açtı.

UAI vasıtasıyla yapılan açıklamada, davanın Kanada’nın Ontario eyaletindeki ayrımsız mahkemede açıldığı rapor edildi.

Davada, İran ve Kıvrılma Muhafızları sanık yerine gösterilerek, İran’dan tazminat kâm ediliyor. İran, hükûmet merkezi Tahran’da yerel saatle 06.12’de kalkış özne Ukrayna Havayolları’na ilişkin Boeing 737 tipi sâri uçağının füze ile vurulduğunu doğrulamıştı.

Olayda, uçakta bulunan 9’u Ukraynalı mürettebat ve 167’si Ukrayna, İran, Kanada, İsveç, Afganistan, Almanya ve İngiltere vatandaşı atılmak için bütün 176 can hayatını kaybetmişti.

İran hükümeti elan sonraları uçak kazasında hayatını kaybeden yolcuların ailelerine 150 bin dolar tazminat ödenmesine değişmeyen vermiş ancak gâh aileler bu parayı reddetmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise Ukrayna uçağının Tahran’da düşürülmesi nedeniyle hayatını kaybeden Kanada vatandaşlarının yakınlarına maddesel yardımda bulunulacağını açıklamıştı.

Trudeau açıklamasında, “Hayatını kaybedenlerin ailelerine İran’ın ödence ödeyeceğinden eminiz. Fakat o ailelerle görüştüm. Haftalarca bekleyemezler, onların şu anda desteğe ihtiyacı var” ifadelerini kullanmıştı.

Eskimemiş Zelanda Başbakanı: BM Ukrayna savaşına karşılık vermede sıfır oldu

 

Ukrayna’dan Türkiye’ye tepki

 

Rusya: Ukrayna’da ESIR üretimi 2 füze sistemi namevcut edildi

 

Share: