Türkiye’de ihracat 2021’de 30 bilyon dolar artacak

Euler Hermes ekonomistleri, Türkiye’nin GSYH büyümesinin 2021 yılında yüzdelik 5 olacağını, toparlanma sinyalleri ile birlikte ihracatın bile tıpkı önceki yıla nazaran yüzdelik 15 artacağını adisyon ediyor.
GSYH, kriz öncesi seviyelere çoktan ulaştı.

Euler Hermes kazançlı tetkikat birimine bakarak Türkiye, kriz öncesi GSYH seviyelerine 2020 yılının üçüncü çeyreğinde çoktan ulaştı.

Türkiye bu bakımdan, Polonya, Rusya ve Çekya’yı geride bıraktı. Rusya’nın 2021 yılının ikinci çeyreğinde, Çekya’nın ise 2022 yılının ikinci yarısında, akse öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor.

İhracatta İngiltere’nin payı artacak

2021 yılında Türkiye ihracatının, benzeri geçmiş yıla nazaran 30 milyar dolar artım göstererek toparlanmaya başlayacağını belirten Euler Hermes, kriz öncesi seviyelere ise ancak 2022 yılında ulaşılabileceğini öngörüyor.

Türkiye’nin toplanmış ihracatı içindeki payı Brexit dolayısıyla biraz gerilemiş olsa üstelik İngiltere’nin 2020 yılında bile bildirme iri 2. ihracat noktası olmayı sürdürdüğünü belirten Euler Hermes, bu ülkeye ihracatın elan birlikte artacağı tahmininde bulunuyor. Gelişmemiş tıpkısı süre evvel imzalanan ticaret anlaşmasının etkisiyle İngiltere’nin Türkiye’nin ihracatındaki payının önümüzdeki ilkokul sene ortamında baştan yüzde 8’e çıkması bekleniyor.

Sanayi üretimi aceleci toparlandı

Türkiye’üstelik endüstri üretiminin 2009’dakine eş aynı şekilde yavaş düşüş sergilemiş olmasına karşın, aceleci tıpkısı şekilde toparlandığına özen çekici Euler Hermes, Familya ayında 54,4 olan PMI endeksinin birlikte üretimdeki, eskimemiş siparişlerdeki, ihracattaki ve istihdamdaki büyümeyi yansıttığını düşünüyor.

Ekonomistler antrparantez, uyumsuz satışlarının Kovid-19 şokunun ilk aşamasından bilahare, yüzdelik 11,9 oranında yükselişle, toparlanmaya başladığını vurguluyor.

Euler Hermes Türkiye CEO’su Ahmet Ulvi Bugay dahi Kovid-19 ile birlikte başlayan ve halen devam fail süreçte, yekpare acun ile alay malay Türkiye’nin de tahakküm bir dönemden geçtiğini belirterek, ihracat ve sanayi üretimindeki toparlanmaya bedel, şirketler üzere iflasların eleştiri seviyede olduğunu vurguladı.

Bugay, şu değerlendirmede bulundu:

2021-2022 yılında eksiksiz dünyada müşareket iflaslarının artması bekleniyor. Bu nedenle süresince bulunduğumuz bu dönemde şirketler üzere akçe akışını planlamak, tehlikesiz aynı şekilde ticaret yaparak adam olmak çokça henüz nazik önem taşıyor. Euler Hermes adına, 100 yılı aşkın uzmanlığımızda müşterilerimizin beraberinde olmaya devam edeceğiz.

İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi yükseldi

 

Stratejistler ECB’yi bekliyor

 

Borçluların strateji oranında azalış sürüyor

 

IMF’bile Türkiye’nin payı değişebilir

 

Share: