Faizler düştü, Ruslar sigortayı keşfetti

2020 yılında, banka ve sigorta şirketleri yoluyla sunulan birikimli yaşam sigortası ürünlerine ödenen primler dörtte benzeri arttı. Bir zamanda geleceğe yatırım olanağı içeren bu ürünlerin satışları, sakıt yatırım oranları karşısında piyasayı büyüten faktörlerden biri haline geldi.

Rusya Model Bankası’nın hazırladığı raporda, birikimli avlu sigortasına başvuranlardan toplanan bütün prim miktarı, 2019’a bakarak yüzde 4,1 artarak 1,5 trilyon rubleyi aştı. 2019’de primlerdeki artma yüzdelik 0 kendisine kaydedilmişti.

Model Bankası, geçtiğimiz sene sigorta şirketlerinin satışlarındaki büyümenin sevimsiz güçlerinden birinin birikimli hayat sigortası olduğunu belirtti. Alelhusus Prim İadeli Hayat Sigortası ürünlerinin gitgide ekleme gelire sahip olmak isteyenlerin ilgisini çektiğine vurgu yapıldı.

Banka uzmanlarına göre, tevdiat faizlerinin düşmesinden periferi, vatandaşların etkili namına alternatif, gizil karlılığı mevcut envestisman araçları aramaya başladığı, bankaların da birikimli yaşam güvencesi ürünlerini kalburüstü tıpkısı şekilde satmasına defa açıyor. Bunun sonucunda 2020 yılında, birikimli hayat sigortası prim ödemelerinin hacmi dörtte tıpkı artarak 136,9 bilyon rubleye ulaştığı hesaplandı. Antrparantez sair ürünlere göre daha ağdalı olan yatırımlı hayat sigortası, Tarz bankası aracılığıyla daha cellat benzeri şekilde denetleniyor. 2019’bile Forma Bankasının yatırımlı sahn sigortaları satışlarına getirdiği cani mevzuat esasları bulunuyor.

MERKEZ BANKASI KAYGILI
Şekil Bankası Başkan Yardımcısı Sergei Shvetsov gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’daki hayat sigortası ürünlerini “tütsülü kitap” olarak nitelendirmişti. Shevtsov,“ Bu ürünü sunan sigorta şirketleri taze ve henüz emin sicile cemaat değil amma müşterilerini aldatarak yanlış beklentiler yaratıyorlar” açıklamasında bulunmuştu.

Uzmanlar, bu tür mevduatların, Yatırım Sigorta Fonu (ACB) tarafından sigorta kapsamı dışında olmasından âlem risk içerdiği, benzeri zamanda vade sonu gelirlerin birlikte garanti edilmediğini rapor etti.
Bu ürünlere başvuran müşterilerin neredeyse dörtte üçünden şikayet aldıklarını birlikte vurgulayan Format Bankası uzmanları, analog yaşam sigortası ürünlerinde mevzuatı fark etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

SAĞLIK SİGORTASINA IRADE AZALDI

Kalıp Bankası raporlarında, krizin sürecinde bir nice ortaklık, fahri keyif sigortası için ayırdıkları bütçeleri kısmaya başlarken, müşterilerin da munzam keyif sigortalarına ilgisi azaldı. 2020 yılında yıpranmamış ferdî DMS poliçe sayısı yüzdelik 42,6 oranında azalırken, kurumsal DMS poliçe satışları da yüzde 7,7 düştü.

Öte yandan 2020’üstelik zorunlu trafik sigortası (OSAGO) pazarı büyümeye başladı. Prim hacimleri yüzdelik 3 artışla 220,3 milyar rubleye ulaştı. Aynı zamanda mütezayit ortalama sigorta primi ücretleriyle (5,5 bin ruble) alay malay sigorta şirketlerinin ödeme limitleri da yaklaşık yüzdelik 3,1 arttı.

Geçen yılın böylece, Moskof sigorta şirketlerinin familya 247,5 bilyon ruble olarak gerçekleşti. Aynı zamanda sigorta sektörünün yüzdelik 84’lük oranı, kar kaydetti. 2019’de ise sigorta sektöründeki nema oranları yüzde 0,04 ile simgesel kendisine kalmıştı.

Sigorta hilesiyle bankaları dolandırdılar

Finans sektöründe bakir zaman başladı

ABD’dahi bitiren kredilerinde şok evolüsyon

Share: