Türkiye güneş tacı virüse alın dayanabilen mı?

Bloomberg haberine bakarak, 200 bilyon dolar ve üstünde kazançlı büyüklüğe topluluk 53 ülkenin yıpranmamış nev güneş tacı virüs (Kovid-19) salgınına alın dayanıklılığını ölçen aynı araştırı yapıldı. Puanlama, ülkelerin 100 bin adam başı maaş kullanılmamış vaka sayısı, maaş hadise sayılarındaki ölüm oranı, hep ölüm sayısının nüfusa oranı ve yapılan imtihan sayısındaki pozitif olay oranı üzerinden yapıldı.

Listenin ilk sırasında vadi düz Eskimemiş Zelanda en dayanabilen devlet olurken, onu Japonya, Tayvan, Güney Kore ve Finlandiya izliyor. Türkiye ise 60.6 puanla 30. tam, Rusya ise 65.0 puanla 22. tam yer alıyor. 

Bakir Zelanda’nın erken harekete geçmesinin salgınla mücadelede enerjik oldu

Kullanılmamış Zelanda’nın er harekete geçmesinin salgınla mücadelede aktif olduğu izlendi. Bakir Zelanda mart ayında henüz ülkede her korona virüs vakası belirleme edilmemişken devlet sınırlarını kapatmıştı.

Ülkede hükümet test, filyasyon ve merkezi karantina sistemlerine koskocaman tıpkısı mahiyet ayırdı. Bu sayede sonuç aylarda Yıpranmamış Zelanda’da haddinden fazla bir iki güneş tacı virüs vakası belirleme edildi. Bu sayede sosyal yaşam şişman ölçüde normale döndü.

Yeni Zelanda antrparantez 2 telkih geliştiricisiyle şimdiden kavil yapıp, aşılar lazım testleri geçtiğinde acul tıpkı şekilde bu aşıları temin edecek.

Vatandaşlar uyarıları dinledi

Japonya güneş tacı virüs tedbirlerinde değişik bire bir nöbet izledi. Japonya’da yasalar gereği böyle bir salgında de kerem vatandaşlarına sokağa hayat yasağı üzere kısıtlamalar getiremiyor. 

Bir Zamanlar yaşanan verem salgınları cihetiyle Japonya’nın salgınlara tedarikli aynı keyif sistemi bulunuyor. Korona virüs salgını ülkede önce ortaya çıktığında hükümet hızlıca gösteri planlarını devreye sokabildi. Bunun beraberinde Japonya’da umum yasal cezalar olmamasına rağmen peçe yakışmamış, canlı yerlerden ırak eğlenme kabil tavsiyelere sıkı sıkıya peyk. Bu sayede şu anda 120 milyon nüfuslu ülkede 331 ağır züğürt bulunuyor.

Sınır kontrolü en etkin yöntemlerden biri

Değerlendirmede çizi kontrollerinin korona virüsle mücadelede sunu aktif yöntemlerden birisi olduğuna ilgi çekildi. Finlandiya ve Norveç’in mart ortasından bu yana ülkelerini az daha tamamen aut dünyaya kapatmalarının başarılarında majör aynı enerjik olduğuna özen çekildi.

Sonuç dönemde KUL, İngiltere kabil ülkelerin salgınla mücadelede başarısız olması buna fiyat Çin’in ise anif önlemlerle salgını kontrol alması cihetiyle yıpranmamış bire bir tartışma başladı. Bazıları buradan yola çıkarak otoriteli rejimlerin demokrasilere oranla salgınla mücadelede elan deli dolu olduğunu sav ediyor. Fakat listedeki genişlik muvaffakiyetli 10 ülkenin 8’i demokrasiyle yönetiliyor. Bloomberg bu ülkelerde vatandaşların devletlerine güvendiğini ve devletin vatandaşlarla transparan tıpkısı iletişim kurduğuna ilgi çekti. Bu çekinmezlik ilişkisi insanların alınan tedbirlere uymasını sağlıyor.

Bunun yanında değerlendirmede sosyo-kazançlı eşitliğin faziletkâr olduğu ülkelerde toplumun salgına daha düzenli ayrımsız şekilde karşılık verebildiği rapor edildi.

Moderna aşısının alım sözleşmesine AB’den müsaade

Çin İstanbul Başkonsolosu’ndan güneş tacı virüs uyarısı

Prof. Ünal: Yavaş bakımlarda düz kalmadı

Virüsün mutasyona uğraması toptan salgını durdurulamaz arkaç getirdi

 

Share: