TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Sigorta Haftası’nı kutladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yıpranmamış kalem korona virüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bu sene 7-11 Eylül’de kutlanacak olan Sigorta Haftası zımnında bir ide yayımladı.

Mesajında, acun ekonomisinde ülkelerin gelişmişlik endekslerinin genişlik mefret göstergelerden birinin sigorta sektörünün büyüklüğü olduğunu tamlayan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye, özel sektör merkezli büyüyen bire bir ekonomiye sahiptir. Ülkemizde hususi sektörün reel bir şekilde gelişebilmesi yahut büyüyebilmesi amacıyla ülkemizdeki finansal varlıkların ve ticari risklerin sigortalanması gerekmektedir. Bu sene global risklerin önemini, Kovid-19 ile cümle acun bire bir misil henüz görmüş oldu. Yaşadığımız bu dayanıklı uğraş döneminde rastgele sektörde gelişim kayıpları yaşanmaktadır. yüz yüze olduğumuz risklerin sayısının ve çeşitliliğinin değme güzeşte ahit yükseldiği bu devirde etkili risk yönetimi için zihayat tıpkı sigorta sektörüne gerekseme vardır. Ruhlu bire bir sigorta sektörü, muvazeneli aynı kalkınma mücadelesinin formülüdür.” ifadelerini kullandı.

Sonuç yıllarda sigortacılık sektörü yerine Türkiye’de büyük adımlar atıldığına dikkati çekici Hisarcıklıoğlu, “Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Düzenleme ve Fal Kurumunun teşekkülü, Türk Ikili Sigorta AŞ’nin kuruluşu, alacak sigortası, kefillik sigortası ve Bireysel Emeklilik Sistemindeki kullanılmamış tensikat bunların şanlı birer örneğidir. Yapılan bu düzenleme ve uygulamaların müspet etkisi sektörde ve büyüklük ekonomisinde kıpırdak tıpkısı şekilde hissedilmeye başlanmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu mesajında şunları kaydetti:

“Birliğimiz çatısı altında örgütlenen acenteler ve eksperler, Türkiye’deki sigorta sektörünün zinde tıpkısı şekilde gelişmesine yetişkin katkılar yapmaktadırlar. Sigortanın tabana yayılması ve böylelikle ülkemizdeki sigortalılık oranının artmasında sigorta acentelerinin, risklerin belirlenmesi ve aynı hasar durumunda sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında adaleti sağlamakta ise eksperlerin şişman payı vardır. Seçkin iki mesleğin mensuplarının geleceğe elan güvenle bakabilmeleri ve sektöre henüz çok katkı yapmalarını uydurmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına seçme cins desteği veriyoruz. Bu ihtisas ve düşüncelerle TOBB nezdinde örgütlenen sigorta acenteleri ile sigorta eksperleri özellikle görünmek üzere, mecmu gelişim aleminin ve sektörde görev eden tam paydaş ve çalışanların Sigorta Haftası’nı arz ahbapça dileklerimle kutluyorum.”

Share: