Gelecek, yazılım ve bileşimli zekada

Üniversite adaylarında yeğleme dönemi başlarken, öğrenciler ve ebeveynlerinin aklındaki bildirme şanlı sorulardan tıpkı tanesini de akla yatkın meslek tercihi fayrap etmek oluşturuyor.

Teknolojide yaşanan aceleci gelişmeler sonucu gelecekte bazı mesleklerin robotik ve yapay zeka sistemleri ile yapılacağı belirtilirken, öğrenciler ve ebeveynler için üstelik tercih edilecek mesleğin gelecekte bitmeme yazar etmeyeceği evet dahi hareket bulma şansının faziletkâr olup olmadığı seçme zamankinden daha muhteşem ayla başladı.

Kariyer.net Umumi Müdürü Fatih Tevazulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Hangi bölümden mezun olursam daha yalın kat iş bulurum” sorusu ile sıkça karşılaştıklarını tabir etti.

Bu soruya Kariyer.net’in balaban verisinden hareketle karşılık verebilmek ve darülfünun tercihi yapacak gençlere ve ailelerine sefer tavzih etmek amacıyla alanında eksper meşveret kurulunun desteği ile “İşveren İlgi Endeksi” adlı bir himmet hazırladıklarını nâkil Tevazulu, “İşveren İlgi Endeksi’ni oluştururken, Kariyer.net’te son 10 yılda yeni çalışanlarını arayan 486 bin işveren kullanıcısının 200 milyon hareketini inceledik. Elan bilahare bu hareketleri adayların halis geçmişlerindeki bilgiler ile eşleştirerek anlamlandırmaya çalıştık. Mezunların, darülfünun mezuniyetini strateji eden önceki 2 sene içerisinde işe duhul hızlarını, işverenlerin hangi üniversite evet dahi kesim mezunlarına henüz kalın bent gösterdiklerini belirledik.” şeklinde konuştu.

“Sayısal tahavvül ile ihtiyaç mahsus yetenek profili değişiyor”

Endeks verilerinde değme devirde flaş patika olan mühendisliğin tekrar önceki tam meydan aldığını belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Hoşgörülü olan elektronik beyin mühendisliği, sanayi mühendisliği bölümlerinin yanında kontrol ve özişler, endüstri sistemleri, yazılım mühendisliği gibi bölümlerin işverenlerin ilgisini çektiğini, berenarı beş altı üniversitede kâin pres mühendisliği ve matematik mühendisliği bölümlerinin endeksin önce 10’u arasına girdiğini görüyoruz. Bu tanzim bize, hızlanan sayısal dönüşüm sonrasında işverenlerin gerekseme duydukları yetenek profilinin bile değiştiğini gösteriyor. Bütün bunların beraberinde işletme, tutum kabilinden dalavere bilimleri ile iletişim bölümlerinden çıkışlı olan yeteneklere bile işverenlerin ilgisinin faziletli olduğunu söyleyebiliriz. Sonuç kendisine, olgun yeteneğin az olduğu ve kalan ticaret hacminin bulunduğu alanlarda mezun veren Almanca pres, Çince/Rusça dragoman dilmaçlık kabil bölümlere birlikte işverenlerin ilgisinin erdemli olduğunu söylememiz cins.”

Uysal, öğrencilerin bölüm seçerken ilgi etmesi müstelzim hususlara ilişkin bazen tavsiyelerde bulundu.

Pandemi döneminde Kariyer.net olarak Türkiye’nin sunu büyük şirketlerinde İK fonksiyonlarını müdür hisse senedi insanları ile “İK Liderleri Buluşmaları”nda bire bir araya geldiklerini nâkil Uysal, şöyle devam etti:

“Çokları önümüzdeki dönemde hem davranışsal hem de işlevsel becerilerin gelişmesinin oylumlu olacağının altını çizdi. Sayısal dönüşümün hızlandığı bu periyot, beyaz zehir yaka çalışanların teknik yetkinliklerini artırması ve geliştirmesi ihtiyacını da beraberinde getirdi. Değişik yandan peklik, esneklik, atiklik, çoklu düşünme yeteneği, stresle başa hayat, belirsizliğe çabuk harmoni ölçü, maslahat nakız, yeniliğe uyarlanmış olma üzere davranışsal becerilerin üstelik gelişmesi gerekecek. Farklı görevlere hızlıca adapte olabilen yetenekler, önümüzdeki dönemde düzentileme hayatında tercih nedeni olacak.” 

“Majör olan, üniversite sonrası kendinizi zahir geliştirdiğiniz”

Öğrencilerin üniversite eğitimleri süresince staj ve part-time hisse senedi olanakları ile hem fonksiyonel hem dahi davranışsal becerilerini geliştirmeye odaklanmasının nazik önem taşıdığı vurgulanırken, devamında şu bilgiler da verildi:

“Ne efsus ki darülfünun öğrencilerinin takkadak yüzdelik 16’sının okurken özlük istekleri ile staj yaptığını, benzeri çoğunun zorunlu stajlar ile sınırlanmış kaldığını görüyoruz. Öğrencilerin, üniversitelerin kendilerine sağladığı staj imkanlarının ötesinde fırsatları yakalamaya çalışmalarının haddinden fazla balaban olduğunun yeniden altını çizmemiz lüzumlu. Üniversiteyi almak hoppadak bir girişim. Yetişkin olan, sonrasında kendinizi bittabi geliştirdiğiniz. Bu format hangi bölümde ve şehirde okuduklarından mutlak olarak öğrencilerin konusunda eğilmeleri gereken bir format.

İşveren İlgi Endeksi sonuçları bize gösteriyor kim, öğrencilerin seçtikleri büro ve okudukları kampüsün hareket/ekonomi/endüstri merkezlerine mail olması, giderek işverenlerin ilgisini daha dümdüz çekmelerine havari oluyor. Eğer bu anlamda avantajlı aynı kesim tercih etmeleri türlü olmazsa kendilerini uzaktan eğitimler ve darülfünun-endüstri teşrikimesai ile yapılacak engin projeler ile geliştirmelerini öneririm. Sonuç namına, zaman ‘dijital doğanlar’ diyerek tanımladığımız güre kuşağın üstesinden gelmesi müstelzim genişlik büyük format, ‘sürekli öğrenmeyi öğrenebilmek.’ Ne üniversitede, ne bölümde okuyor olurlarsa olsunlar 4 yıllık eğitimlerinin arkası sıra kendilerini bütün aktüel tutmaları gerekecek.”

İşverenlerin bulmakta en haddinden fazla zorlandığı yetenek grubunun; dijital ile bağlantılı işlerde kilit alengir oynayan, sayısal ekosistemdeki araçların aniden fazlasını kullanabilen şahıslar olduğunu vurgulayan Tevazulu, “Onları ‘dijital yetenekler’ olarak adlandırıyoruz. Hem dünyada hem birlikte ülkemizde büyük ayrımsız ‘dijital kabiliyet açığı’ var. İşe çalım uzmanlarının yüzde 83’ü bu alanlardaki pozisyonları doldurmakta engel yaşadıklarını belirtiyor. Bu grubun içerisinde sunma çokça arananlar; yazılım uzmanları/mühendisleri, Ar-Ge mühendisleri, ateş parçası aplikasyon geliştiricileri, kitap ihya yöneticileri, kullanıcı deneyimi uzmanları, kullanıcı arayüz tasarımı uzmanları, hep mühendisleri, malumat analitiği uzmanları, yapay zeka uzmanlarıdır.” 

“Geleceğin mesleklerinde evvel tam yazılım, ikinci tam yapay zeka var”

Fatih Tevazulu, Kariyer.net üyesi 1.878 kullanılmamış çıkışlı ve 223 işverenin katılımı ile gerçekleştirdikleri Türkiye’üstelik Gençlerin Kariyer Tercihleri Araştırması’nın sonuçlarının dahi benzer aynı gösterici ortaya koyduğunu tabir ederek, eskimemiş mezunlar ve işverenlere “geleceğin mesleği ne olacak” diye sorduklarında, seçkin iki grubun da ilk sırada yazılıma, ikinci sırada ise bileşimli zeka ve robot teknolojilerine saha verdiğini gördüklerini söyledi.

Türkiye’deki vukuf teknolojileri alanında müteharrik yeteneklerin yüzdelik 73’ünün teknolojik değişimlerden çokça etkileneceklerini belirtirken, yüzde 86’sının eğitime oldukça çok beş altı ayırdığından kortej ettiğini nâkil Uysal, “Kariyerini dijital alanlardan birinde mensur edecek öğrencilere önerim birlikte benzer ayrımsız doğrultuda olacak; daim öğrenmeye kilitsiz küreksiz olmalılar ve kendilerini sabah akşam geliştirmeye odaklanmalılar.” dedi.

Share: