Temas al göz, korona virüs göstergesi değildir

Türk göz doktorlarını piyes eden Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), bu dönemde umum gülgûn veya kızaran gözleri, güneş tacı virüs semptomu yerine değerlendirmenin tıbbi ve bilimsel gerçeklerle bağdaşmayacağını açıkladı.

Bahar aylarına girdiğimizi anımsatan Türk Göz Bilimi Derneği Umumi Başkanı Prof. Dr. İzzet Fert, çiçeklerin açmakta olduğu, havadaki polen konsantrasyonunun arttığı ayrımsız dönemde alerjik konjonktivitenin toplumda görülme sıklığının da artacağını ifade etti. TOD Genel Başkanı, bu nedenle oluşacak gülgûn göz durumlarının güneş tacı göz belirtisi namına kusurlu algılanıp, hastanelere akın edilmesine hastalık olabileceğini söyledi.

İzzet Birey, muhtemel ürkü durumunun göz polikliniklerinde yoğunlaşmaya, yaratılmaya çalışılan sosyal yalıtma kurallarının çiğnenmesine ve sonunda korona virüs enfeksiyonun henüz bile aceleci yayılmasına kez açabileceği uyarısında bulundu.

Konjonktivit, korona virüs için emare mu?

Türk Göz Bilimi Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Duygusal, güneş tacı virüs hastalığı ile gelişigüzel görülen belirtilere bakıldığında konjonktiva kırmızılığının yer az görülen belirti olduğunu ifade etti.

İzzet Duygusal, şöyle konuştu: “Korona virüste en yeğin araz yüzdelik 87.9 ile biberli ve yüzdelik 67.7 ile arık öksürük. Onları fütur, balgam, nefes darlığı, adale ağrısı, temel ağrısı kabil bire bir sekans henüz belirti takip ediyor. Pembe göz yani konjonktiva kırmızılığı yüzdelik 0.8 ile arz bağan görülen belirti adına özen çekiyor. Görüldüğü kadar ayn kızarması evet da gülgûn ayn denen belirti esasında güneş tacı hastalarının çok azında görülmektedir.”

Filhakika alçak olan hastanelere, falsolu endişeyle elan fazla emanet gitmemeli

“Korona virüs günlerinde berenarı bati dönemler tüvana şifahane ve kliniklere, bir üstelik sezonluk dümdüz gelişmelerin hatalı anlaşılması dolayısıyla elan fazla kişi yönlendirmek akla yatkın olmayacaktır” açıklamasını eden TOD Umumi Başkanı, bütün açısından temasın en bir iki olması gerektiği aynı dönemdeyiz. Içtimai izolasyonu haddinden fazla önemsiyoruz. Vatandaşlarımızı, korona virüs bulaşmasını arttırabilecek gelişigüzel garip düzlük ve eylemden uzak tutmaya çalışıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

 

Share: