Temas ahit eksantrik belirtisi çıkıyor

Amerikan Tabipler Birliği aracılığıyla yayınlanan JAMA Neuology adlı tıp dergisinde düz verilen bir araştırmada, Kovid-19’a yakalanan Çinlilerin tıpkı kısmında, şu asıl kadar tanıdık belirtilerin dışında koordinasyon ve müşavere bozukluğu üzere sorunların gözlemlendiği belirtildi.

Hastalarda saptanan nörolojik semptomlar

Makaleye göre, salgının depar noktası olan Çin’mağara Vuhan kentinde hastalığı fent 214 kişi ile ilişik verileri inceleyen uzmanlar, kamu hastaların yüzdelik 36’sında, dokunaklı geçirenlerinse yüzdelik 46’sında bire bir topluluk nörolojik semptomların görüldüğünü saptadı ve bunların bazılarını beyine deveran bozukluğu, zihin bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü adına sıraladı.

Bu belirtilerin yanında hastaların güneş tacı virüsün kez açtığı erdemli ateş, öksürük ve sarrafiye ağrısı kabil aşina semptomlardan yakındığı ifade edildi.

Son verilere bakarak acun genelinde toplanmış 1.7 milyondan aşkın can Kovid-19 enfeksiyonuna yakalandı, tahminî 93 bin gönül ise yaşamını yitirdi. İyileşenlerin sayısı ise serencam verilere bakarak 389 bin gönül oldu.

Share: