TEDAŞ’ta skandal: 208 bin kişinin verisi çalındı

Türkiye’birlikte fen ihlalleri seçme sabık bölüm artıyor. Son namına Yemeksepeti’nde yaşanan ihlal sonrası milyonlarca kişinin bilgisi internette satışa çıkarılmıştı. Yemeksepeti’nin ardından Türkiye Neşelilik Dağıtım ATLATMAK de KVVK’ye 208 bin kişinin etkilendiği bir veri sızıntısının olduğunu bildirdi.

Türkiye Hareketlilik Tevzi NANIAZIZ, KVVK’ye ilettiği marifet ihlali bildiriminde sızıntının nedenini veri sorumlusuna ait tıpkı çalışanın kullanıcı adı ve parolasının ele geçirilmesi olduğunu belirtti.

Bilgelik sorumlusuna ilişik çalışanın hesabının ele geçirilmesiyle elde edilen verilerin iştirak e-postası ile başka bir e-sefer adresine gönderilerek sızdırıldığı tayin edildi.

İhlalin anlaşılması ise Vekillik Siber Düzenlilik Operasyon Merkezi tarafından Dark Web’de satışa çıkarıldığının tayin edilmesiyle oldu.

İhlalden hem çalışanlar hem de vatandaşlar etkilendi. Toplamda 208 bin kişinin etkilendiği vukuf ihlalinde kişi, soyad, e-el ve cep telefonu numarası bilgileri düzlük aldı. (Dünya)

TEDAŞ’ta algın mu var?

 

TEDAŞ 1.725 milyon $’a Enerjisa’nın

 

TEDAŞ’ta VIP minval tartışması

 

Share: