Swiss Re, Kazakistan’da varlığını büyütüyor

Edirne İl Afiyet Müdürü Mürtefi Cengiz Koruyucu, antibiyotiklerin abes ve yanlış kullanılmasının önüne salmak üzere Türkiye genelinde başlatılan “Akılcı İlaç Kullanımı Kampanyası”nın sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi.

Afiyet Bakanlığı verilerine göre genişlik bir iki antibiyotik kullanan iller ortada Edirne’nin bir numara olduğunu dile getiren Koruyucu, şunları kaydetti:

“Afiyet Bakanımız Fahrettin Herif, antibiyotik tüketiminin sunu çokça Mardin, genişlik az Edirne’de olduğunu açıkladı. imdi da avangart olmaya devam edeceğiz. Bu konuda on paralık yordam kesmeden bu duyarlılığı artırmayı hedefliyoruz. Giderek bu ortalamayı budamak niyetindeyiz. Antibiyotiğin gereksiz kullanımı arz özellikle ağırbaşlılık bağırsakta faydalı organizmayı öldürüyor. Onlar ayrımsız anlamda vücudumuzun hakkaniyet sigortaları. Bu sigortaları tevekkeli kullanılamaz ağıl getiriyoruz. Yersiz makbul antibiyotiklere cebin üst dayanım geliştiriyor ve gerekseme duyduğumuz zaman da çok elan erdemli dozda kullanmakla bile mıhlı bir otama imkanı elde edemiyoruz.”

Yeryüzü çokça Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tüketiliyor

Sağlık Bakanlığınca, “Usçu İlaç Kullanımı Kampanyası” kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde, antibiyotik tüketimi arz çok Mardin, sunu beş altı Edirne’de gerçekleşti.

2017 Format Tespiti Familya Hekimleri Antibiyotik Bulunan Umar Yüzdesi verilerine bakarak, yer çokça antibiyotik Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tüketildi.

Yeryüzü haddinden fazla antibiyotik kullanan diyar olan Mardin’i, Şanlıurfa, Adana, Şırnak izledi. Edirne, Yozgat ve Artvin ile yeryüzü beş altı antibiyotik kullanan iller oldu.

Share: