Suluova Belediyesinden 4 bin yabanlık aşure ikramı

Amasya’nın Suluova Belediyesi, Aşure Ayı ayı vesilesiyle vatandaşlara alaca aş ikramı gerçekleştirdi.

Amasya’nın Suluova ilçesinde Aşure Ayı kocaoğlan zımnında Ilımlı Mahalle Selimiye Caddesi ve Yeni Mahalle Salı Pazarı’nda 4 bin şahsiyet alaca aş dağıtımı yapıldı. Komutan Fatih Üçok aşureyi elleriyle vatandaşa ikram etti. Belediye Reisi Fatih Üçok, Muharrem ayı ile ait yaptığı konuşmada, “Suluova Belediyesi namına Aşure Ayı kocaoğlan dolayısıyla binlerce hemşerimize kardeşlik, paylaşma, tesanüt ve bereketin simgesi olan aşure ikramında bulunduk. Allah bilcümle milletimize bağlantı muadele felek etsin” dedi.

Üçok şunları söyledi:

“Muharrem kocaoğlan içerisindeyiz. İçerinde alaca aş gününü barındıran aynı ay. Bizim amacıyla adamlık tarihi için tığ Müslümanlar için yüce hadiselerin yaşandığı ayın gününü yaşıyoruz. Geçtiğimiz cumartesi haset Selimiye Caddemizde balaban tıpkısı kalabalıkla buluştuk ve hemşehrilerimize alaca aş tatlımızdan izzetüikram ettik. İstedik kim bugün da Salı Pazarı’ndaki esnaflarımıza ve tıpkısı zamanda şehrin bu bölgesinde tevakkuf eden hemşehrilerimize aşuremizden izzetüikram edelim. Alaca Aş bir nice baklagillerden oluşan katışık ayrımsız şart, aslında farklılıkların zenginliğe dönüştüğü kebir benzeri şart. Bizim ülkemizdeki toplumumuzu rapor ediyor, Suluovamıza de çok benziyor. Suluovamız da alaca aş gibidir. İlçemiz ülkemizin farklı illerinden mevrut hemşehrilerimizin yaşadığı benzeri şehir. Ayrımlı dili, mezhebi, kültürü olan hemşerilerimiz Suluova’de yegâne üzeri olmuşlar.”

Alaca Aş ikramına Belediye Reisi Fatih Üçok’un yansıra Belediye Komutan Yardımcıları, Suluova Belediyesi Sedir Üyeleri, partililer ve vatandaşlar katıldı. – AMASYA

Share: