Sri Lanka Rusya`dan emniyet desteği arzu etti

Ihtişam Başkanı Rajapaksa, Twitter üzerinden, Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Rajapaksa, görüşmenin bol geçtiğini belirterek yakıt ithalatı muktedir olmak için Putin’den emniyet desteği temenni ettiğini aktardı.

Sri Lanka’da ekonomik kriz 

Tarihinin sunu şişman hesaplı kriziyle karşı karşıya olan ülkede umum, ruh kesintilerinin günde 13 saati bulmasının arkası sıra mart böylece protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başvekâlet Ofisinin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında çatışma yaşanmış, hükûmet merkezi Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin mütezayit baskısı sonrası Başvekil Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta çekilme etmiş, kabine dahi feshedilmişti.

Sri Lanka Heybet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkede henüz önce 3 gün başvekillik fail Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı.

Güç olayları sonrası talih çapında sokağa ayazlık yasağı car edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut başkalarına beis veren herkese dokunaklı açılması talimatı vermişti.

Protestolarda 8 hayat hayatını kaybetti

Büyüklük çapına yayılan protestolarda aralarında kuvvet partisi milletvekili ile 2 polisin dahi bulunduğu 8 birey hayatını kaybetmiş, 250 birey yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda mahrukat sıkıntısı, elektrik kesintileri ve mütezayit gıda ile muvasala fiyatları zımnında print eyyam geçiriyor.

Başvekil Wickremesinghe, 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, devlet ekonomisinin çöktüğünü ve petrol ithalatı amacıyla bile ödeme yapamadıklarını duyurmuştu.

Uluslararası Dünyalık Fonu ile bir kurtarma paketine ilgili müzakerelerin sonucunu beklemeden, bu yıl vadesi mevrut 7 bilyon dolarlık aut borcunu ödeyemeyeceğini açıklanan ülkenin 2026’ya kadar yıllık ortalama 5 bilyon dolar ödemesi gerekiyor.

Sri Lanka’da 500’ün üstünde mahkum kaçtı

 

İki Sri Lankalı Icra Vekili, yer yağı amacıyla Rusya’ya gidiyor

 

Sri Lanka Başbakanı: Ülke ekonomimiz çöktü

 

Share: