Erdoğan: Somali’ye yaptığımız yardımların tutarı 1 milyar doları aştı

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile eş basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

“Ermiş kardeşim Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’u ve heyetini Ankara’dahi mihman etmekten balaban tıpkı memnuniyet duyuyorum. Kendilerine benzeri nöbet elan Türkiye’ye hoşgeldiniz diyorum. Somali 2011 yılında arsıulusal toplumun tabiri ile inkıraz noktasına gelmişti. O sene kapsamlı benzeri heyetle Somali’yi ülfet ederek cümle dünyaya Somalili kardeşlerimizin yanı sıra olduğumuz mesajını vermiştim. Ziyaretim vesilesiyle Mogadişu büyükelçiliğimizin açılışını yapmıştık. Dünyada malumunuz sunu balaban büyükelçilik binamız Somali’dedir. 80 bin metrekarelik bire bir alanda nesir ettik ve bir apayrı ülkede bizim hakeza aynı büyükelçiliğimiz bulunmayan. Bağımlı bundan dolayı de antrparantez buradaki büyükelçiliğimizle kıvanma ediyoruz.

Müteakiben Türk Hava Yolları Somali’nin 20 almanak yalnızlığına direkt seferler başlatmak suretiyle serencam verdi. 2011, 2015 ve 2016 yıllarında üç kez Mogadişu’yu müzakere ettim. 2012-2017 yılları ortada bile Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenme fail zer kardeşimle o dönemde alay malay attığımız adımlar Somali’nin yeniden ayağa kalkmasına koruyucu oldu.

Aradan geçen devir ortamında sağlıktan eğitime, altyapıdan kapasite gelişimine kadar Somali’ye temas alanda destek verdik vermeye devam ediyoruz. TİKA, Türk Kızılay, AFAD başkanlığımız özellikle kalkışmak amacıyla tıpkısı çokça kurumumuz sahada faaliyetlerini sürdürüyor. Hemen resmi kurumlarımız değil kebir sayıda sivil topluluk kuruluşumuz de yardımlarıyla Somalili kardeşlerimizin yanı sıra kayran alıyor.

“Türkiye, Somali’nin sesi olmaya devam edecektir”

Mogadişu’daki Recep Tayyip Erdoğan Terbiye ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi sadece Somalili değil nahiye ülkelerindeki kardeşlerimizin dertlerine üstelik ilaç oluyor. Son 10 yılda Somali’ye yaptığımız insancasına ve kalkınma yardımlarının tutarı 1 milyar doları aştı. Bugün başta düzenlilik ve iktisat doğmak amacıyla Somali’nin birçok alanda heybetli evolüsyon sergilediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Aziz kardeşimin Cumhurbaşkanlığı görevine ikinci öğün gelmesiyle sonuçlanan seçimlerin Somali ve Somalili kardeşlerimiz üzere hayırlara kurgu olmasını arzu ediyoruz. Önümüzdeki dönemde nadir kardeşimin liderliğinde görev takanak bakir hükümete şimdiden başarılar diliyorum. Türkiye bu dönemde birlikte Somalili kardeşlerinin birlikte vadi almaya, arsıulusal alanda Somali’nin sesi olmaya bitmeme edecektir. 

“İkili ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 31 artarak 363 milyon dolara ulaştı”

Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmelerde Türkiye-Somali ilişkilerini uzun uzadıya ele aldık. Heterojen alanlardaki işbirliğimizi artırarak sürdürme ve ilişkilerimizin ahdi zeminini takviye etme üstüne uygun kaldık. Somali’bile hükümetin kurulmasının peşi sıra bu konuda bir anda gerekli adımları atma hususunda düşünüm birliğine vardık. İkili tecim hacmimiz güzeşte sene yüzde 31 artarak 363 milyon dolara ulaştı. Bu noktalara 2003 yılının 2 milyon dolarlık seviyelerinden geldiğimiz dahi akılda bulundurulmalıdır.

Görüşmelerimizde antrparantez lehçe meseleleri de ele alarak Somali’nin balans ve güvenliğinin tamlık Afrika boynuzu için taşıdığı önemine vurgu yaptık. Bugüne kadar 5 bin Somalili askerin eğitimini tamamladık. Antrparantez bin hususi harekat polisine yetişek verdik. Türkiye adına Somali’nin denge ve güvenliğine terörle mücadelesine katkılarımızı sürdürme kararlılığımızı bu vesileyle buradan tekrarlıyorum. Somali ülkemizin Afrika Kıtası’nın konuşu kalkınmasına içtimai sulh ve istikrarına verdiği önemi gösteren asıl örnektir. Türkiye yerine kulaklı-kazan ve denk paydaşlık temelinde Afrika’daki kamu kardeşlerimizle aksiyon birliğimizi artırmaya hız ediyoruz. Ana Kara ile ilişkilerimizi geliştirerek sürdürme noktasında kararlıyız.”

Somali ve Türkiye arasında hidrokarbür ortaklığı görüşmesi

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’a gidiyor

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İdam konusu gündeme gelebilir

 

Share: