SPOR Jorge Jesus: Gruplara kalmayı istiyoruz

Jorge Jesus: Gruplara kalmayı istiyoruz (1)

“Futbolda hiçbir ant tek aynı posta yoktur”

“Ecnebi aktör konusunda Avrupa Ligi maçlarında rahatız”

“Pedro’nun sakatlığı geçti diyebiliriz”

Willian Arao: Seçme maç hem ofansif hem birlikte savunmalı yerine geliştiğimizi gösteriyoruz

KAAN PERVIN/ İSTANBUL,(DHA)- Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi play-off’unda deplasmanda 2-0 mağlup ettiği karşılaşmanın rövanşında sahasında Austria Wien’i mihman edecek.

Ülker Stadyumu’nda erte saat 20.00’bile başlayacak karşılaşma öncesinde sarı-lacivertli ekibin ustalık yönetmen Jorge Jesus ve futbolculardan Willian Arao basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Gruplara üstüne düşmek istediklerini ifade fail Jorge Jesus, “Play-off’taki ikinci maçı oynayacağız. Gruplara eğlenmek istiyoruz. İlk maçtan avantajlı bire bir skorla ayrılmıştık. Amma bu nüsha bize hiçbir şeyi garantilemiyor. Yarınki maçtan sonraları gruplara kalmayı garantilemek istiyoruz. Bu Fenerbahçe amacıyla çokça majör. Çünkü; Fenerbahçe, sıralamada çokça aşağılarda. Gruplara kalırsak, bu yüzden 4’üncü torbadan katılacağız. Fenerbahçe’nin anbean 3’üncü, sonra 2’nci, sonrasında üstelik 1’inci torbada olması gerekiyor. Bu yüzden Avrupa’daki sıralamamızı arttırmak için oynadığımız maçlar çok oylumlu” diyerek konuştu.

“FUTBOLDA HİÇBİR ANT TEK BİR KAT YOKTUR”

Maç içinde hep değişikliklerinin olabileceğini tamlayan Jesus, “Futbolda hiçbir zaman tek tıpkı kat yoktur. Futbol taktiksel anlamda çok gelişiyor. Bir sair sporlar kadar. Bu sporlarda dahi takımlar karşılaşma içre sistem değişikliklerine gidebiliyor. Futbolda dahi bunu anlamayan sarıklı gelişemez. Bunu anlayamayan bire bir aktör, sayı farkı ayrımsız seviyenin konusunda çıkamaz. Bizim bile burada yaptığımız husus bu. Gelişigüzel sabık gün sistemleri uygulama seviyemiz daha iyiye gidiyor. Futbolda mefkûre bütün diye niteleyerek bir şey yoktur. Hocanın elindeki oyuncuların özelliklerine bakarak tehyiç etmek istediği, dangadak aşkın hep vardır” şeklinde konuştu.

“AVRUPA LİGİ MAÇLARINDA BU KONUDA HENÜZ RAHATIZ”

Yabancı sınırına alışması gerektiğine ilgi çeken görmüş geçirmiş teknikçi, şöyle konuştu:

“Bu, Türkiye liginde olan ve benim alışmam müstelzim bire bir sıkıntı. Henüz geçmiş alışkın olduğum tıpkı buut değil. Şayet Portekiz’birlikte olsaydı sahaya 11 Türk oyuncu koyabilirdim, orada yabancı sınırı olmadığı için. Oynadığımız Avrupa Ligi maçlarında bu konuda daha rahatız. Orada ecnebi sayısını kuşatmak elan bayağı. Ancak benzeri karar vermemiz gerekecek. Henüz 2 haftamız var karar çevirmek amacıyla. Bu süre boyunca dahi elimizdeki oyunculardan yer iyi şekilde faydalanmaya bitmeme edeceğiz. Bir şu anne kadar yapmış olduğumuz kabilinden.”

“PEDRO’NUN SAKATLIĞI GEÇTİ DİYEBİLİRİZ”

Joao Pedro’nun sakatlığı için bilgelik veren Jesus, şu ifadeleri kullandı:

“Joao Pedro, buraya geldikten 2 dönüş sonraları tıpkı sakatlık yaşadı. Ciddi denilebilecek benzeri sakatlıktı. 1 ay büyüklüğünde bire bir süre maç oynayamadı. Sakatlığı geçti diyebiliriz fakat Adana Demirspor maçında onu riske geçmek istemedik. Önümüzdeki küme maçında fiziki yerine tamamen amade olmasa bile klinik kendisine hazır olacak.”

“TAKIMIMI ARZ İYİ ŞEKİLDE HAZIRLAMAYA, GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUM”

Takımını en ongun şekilde hazırlamaya çalıştığını belirten Jorge Jesus, “30 yıldır antrenörlük yapıyorum. Tecrübelerimi kullanarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ayak Topu gelişiyor. Yaratıcılık çok koskocaman. Her teknik direktörün bunu anlaması gerekiyor, ayrımsız oyuncular gibi. Oyuncular yetenekleriyle doğarlar ancak antrenmanla gelişirler. Aynı molekül antrenörler amacıyla dahi uygulanan. Çalıştırıcılık, okulda öğrenilen benzeri madde değil. Antrenörlerin üretken olması ve düşüncelerini geliştirmesi gerekiyor. Ego üstelik maçlardan önceki takımımın uygulayabileceği efkâr konusunda düşünüp, yaratıcı olmaya çalışıyorum. Rakiplerimizi anlayıp, takımımızı sunu gani şekilde hazırlamaya çalışıyorum. İçinde bulunduğum ülkenin futbolunu anlamaya çalışıyorum. Şu an Türkiye’deyim, ligde ferdî anlamda çok aşkın kaliteli oyuncu var. Ben bile takımımı arz gani şekilde hazırlamaya, geliştirmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

“SAMUEL VE ATTİLA İÇİN BENİM BİLDİĞİM BİR TEKLİF YOK, BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OYUNCULAR”

Osayi-Samuel ve Attila Szalai’ye aktarma teklifi olup olmadığı yönünde gelen tıpkı soruya görmüş geçirmiş teknikçi şöyle cevap verdi;

“Samuel ve Attila üzerine teklif olup olmadığıyla ait ayrımsız bilgim namevcut. Kestirmece 2 aydır buradayız. Ancak biz elimizdeki tek oyuncunun gitmesini istemeyiz. Hepsinden çokça memnunuz. Şu esas kadar çabucak Kim’in gidişi karşı yapabileceğimiz aynı husus yoktu. Çünkü, onu kayran mızıka yokuş maddesini kullandı ve Ki aramızdan ayrıldı. Ben isterim ki tek aktör takımdan ayrılmasın. Rastgele aktör bizim amacıyla çokça kebir. Amma tabii kim nakil sezonu kapanmadan ilk anlaşılan kararlar almamız gerekecek. Amma bu oyuncularla ilişik benim bildiğim bire bir öneri yok, bizim üzere majör oyuncular.”

“DEĞME KARŞILAŞMA 5, 6 AKTÖR DEĞİŞTİRİYORUZ. BUNA KARŞIN VASEKTOMI HİÇBİR MAÇTA KALİTESİNİ KAYBETMEDİ”

3 günde 1 maç oynamaya alışılması gerektiğini söyleyen Jesus, “Bu duruma pekâlâ yaklaştığınızla ait. Şayet balaban ayrımsız takımsanız, Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi arenasında olmanız gerekir. Bire Bir zamanda yarıştığınız ligde bile şampiyonluğa oynamanız gerekir. Fakat sıradan takım kendisine adlandırdığımız takımlar haftada 1 karşılaşma yapar. Şişman takımların Avrupa arenasında yarışmaya hazır olması gerekiyor. Şu anda biz, Trabzonspor ve Avrupa’da yarışan Türk takımları amacıyla bu uygulanan. 3 günde 1 karşılaşma yapmaya alışması gerekiyor. Bunu dahi yönetebilmek amacıyla güçlü çok yöntemi oluyor antrenörlerin. Her oyuncusundan faydalanmaya çalışıyor üst üste fikstürde. Bu değişiklikleri yaparken tecrübeliler işimi kolaylaştırıyor. Erte, bu buut bizim için ayrımlı kaçınan. Seçme maç 5, 6 aktör değiştiriyoruz. Buna rağmen mızıka hiçbir maçta kalitesini kaybetmedi, kötü çekmedi. Bu format bizim için bahtiyarlık donör” ifadelerini kullandı.

“VALENCİA, HADDINDEN FAZLA ÖZEL, KARAKTERİ VE ÖZELLİKLERİ OLAN BİR OYUNCU”

Valencia’nın sezonun evvel haftalarında oynadığı futbol ve attığı gollerle özen çekmesinin santrfor transferini etkileyip, etkilemeyeceği yönünde gelen aynı soru üstüne konuşan Jesus, sözlerini şöyle noktaladı:

“Genelde bizim çalıştığımız takımlardaki ileri uç oyuncusu oyuncuları genellikle o ligde sunma çok gol atan aktör oldular. Güzeşte sezon üstelik buna karışma. Nunez, Cardozo gibi. Valencia’yı buraya gelmeden tanıyordum. Çokça özel, karakteri ve özellikleri olan tıpkısı oyuncu. Haddinden Fazla hızlı kim, modern futbolda forvetiniz acul değilse bu mızıka gelişimini inatçı anlamda etkiliyor. Kendisi bile kariyerinde benzeri hamle üst atmak istedi. Çalışmalara ayrımsız an geçmiş katılabilmek üzere milli takımdan sonra izni olmasına rağmen erken döndü. Bu de öz gelişimine katkı sağladı. Bu sebeple, bu sene performansıyla öne çıkıyor. Ancak bu bahis santrfor transferini etkilemeyecek. Tığ kol planlamamızda 5 aktör istiyoruz. Şu an elimizde 4 forvet var. 5’inci kalık. O yüzden bu kararımızı etkilemeyecektir.

WILLIAN ARAO: SEÇKIN KARŞILAŞMA HEM OFANSİF HEM BIRLIKTE DEFANSİF OLARAK GELİŞTİĞİMİZİ GÖSTERİYORUZ

Zor aynı maçın kendilerini beklediğini anlatım eden Willian Arao, “Erte tahakküm benzeri karşılaşma bekliyoruz. Temas maç kabil. Umarım gelişimimizi devam ettirdiğimizin sinyallerini vermeye devam ederiz. Gelişigüzel maç hem ofansif hem dahi savunmalı olarak geliştiğimizi gösteriyoruz. Umarım bu şekilde devam bedel ve arz dolgunca seviyemize benzeri dakika ilk ulaşırız” ifadelerini kullandı.

“ARKADAŞLARIM BİR ZAMAN EVVEL ADAPTE OLUP, SUNMA İYİ PERFORMANSIMI SERGİLEYEBİLMEM İÇİN BENİ HADDINDEN FAZLA İYİ KARŞILADILAR”

Uyarlama sürecinin ferah gittiğini belirten Arao, “Takımıma, Avrupa’da oynamaya alıştım. Takımıma de alışıyorum. Dili daha haddinden fazla öğrenemedim fakat gittikçe öğreneceğim. Tabii kim hocamızın Jorge Jesus olması, uyarlama anlamında koruyucu oluyor. Yer haddinden fazla yardımcı olan mızıka arkadaşlarım. Bir an ilk uyarlanmiş olup, genişlik mebzul performansımı sergileyebilmem üzere beni haddinden fazla mebzul karşıladılar” şeklinde konuştu.

“SAHADA GÖREVİMİ GENIŞLIK İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM”

Bildirme bol performansını sergilemeye çalıştığını söyleyen Brezilyalı aktör, “Benim amacıyla zor değil. Sahada görevimi sunma ferah şekilde hesabına getirmeye çalışıyorum. Sahada görevlerimi, önemimi ongun biliyorum. Yer dolgunca performansımı göstermeye çalışıyorum. Hocam benden ne istiyorsa sahada onları uygulamaya çalışıyorum. zaman zaman stoperlerin arasındayım, bazı bazı önlerindeyim. bazen de beklerin kademesine girmem gerekiyor. Takımımız topla çıktığı antlaşma arkada benim dara anlamında makro tıpkısı görevim var. Bundan haddinden fazla mutluyum. Eke olan takımın kazanması, gol de yemezsek elan birlikte bol” diye niteleyerek konuştu

“SEÇKIN MAÇI BAŞLAMAK İÇİN OYNUYORUZ”

Temas pik bağişlamak amacıyla çıktıklarına dikkat çekici Arao, “Ligde bildirme çokça dikkatimi calip madde, çokça çok intikal oyunu oynanıyor. Buradaki değme takım kontratak amacıyla amade şekilde bekliyor. Kontrataktan çokça fazla gol oluyor. Dolayısıyla bizim buna sunma mebzul şekilde hazır olmamız gerekiyor. Tığ ofansif ve temas maçı elde etmek amacıyla oynuyoruz. Zımnında kontrataklara de dikkat etmemiz gerekiyor. Gelişigüzel maçta buna dikkat etmemiz lazım ancak alelhusus ferda oynayacağımız maçta” dedi.Share: