Singapur’da metal kaçakcısı 2 kişiye idam cezası

Aktivistler, Malezyalı Kalwant Singh ve Singapurlu Norasharee Gous’un idamlarının ardından eşyaları ve ahiret yolculuğu belgelerinin ailelerine tasdik edildiğini söyledi.

TRT Haber’in haberine bakarak adam hakları örgütleri, infazların, arsıulusal koca haklarının ihlali olduğunu belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, Singapur’un uyuşturucu kaçakçılığı üzere idam uygulayan 4 ülkeden biri olduğunu bildirdi.

Arsıulusal Af Örgütü havza yetkilisi Emerlynne Gil, “İdam cezası asla hal değil ve nedeni hangi olursa olsun buna karşıyız. Bunun, suça alın caydırıcılığı olduğuna dair bire bir tez yok.” dedi.Gill, “Singapur makamlarını bu akıbet idam furyasını derhal durdurmaya; bu utanç donör ve yabanlık dışı cezayı sonlandırmaya tıpkısı aşama adına infazları ertelemeye çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de Singapur’da uyuşturucuyla ilişik suça karışanların infazlarına serencam verilmesi ve idam cezasına çarptırılanların cezalarının hafifletilmesi çağrılarını yineledi.

Singapur’a beyaz zehir getirmekten 2016’da egemenlik giyen Kalwant’ın, infazdan önceki, yemeden içmeden bir kurye olduğu ve polisle iş birliği yaptığı gerekçesiyle temyiz başvurusunda bulunduğunu belirten aktivistler, başvurunun Singapur arka mahkemesi yoluyla reddedildiğini söyledi.

Sonuç idamlarla Singapur’da serencam dönemde uyuşturucu kaçakçılığı suçu zımnında idam cezası uygulananların sayısı 4 oldu.Uyuşturucu davasında hüküm giyen ve zihnî engelli olduğu tamlanan Malezyalı Nagaenthran K. Dharmalingam, 27 Nisan’da ölüm cezası edilmişti.

Singapur’da eroin kaçakçılığından buyruk giyen Abdul Kahar Osman’ın 30 Mart’ta ölüm cezası edilmesiyle, 2 yıl sonraları ilk defa idam cezası uygulanmıştı.

İran’da idam edilenlerin sayısı ikiye katlandı

 

Reisicumhur Erdoğan: İdam konusu gündeme gelebilir

 

Share: