Sanayicilerde efdal yüreklilik faizi tepkisi

İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısına mihman olan Suret Bankası (TCMB) Başkanı Ağma Kavcıoğlu’nun, hususi bankaların emniyet faizlerinde yüzde 50’ye büyüklüğünde çıkmasını akseptans etmemesi ve hareket insanlarını pimpirik itimat ile döviz almaya yönelik suçlamaları, piyasadaki finansman sıkıntısı probleminin dahi fitilini ateşledi. Güven musluklarının kapandığının altını çizen bölüm temsilcileri, enflasyonun nema ve istif tartışmalarını tetiklediğine ilgi çekti. Cümle tartışmaların temelinde enflasyonun ve ölçülü vadeli planlardaki rakamlardan uzaklaşılmasının yattığını anlatan Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, “TCMB Başkanı’nın ‘hakeza bire bir repo bulunmayan’ açıklamasını ben anlamış değilim. Bugün bankalardaki Repo oranı yüzdelik 40-50 ortada” dedi.

KABUL ETME DEMESİ BASIT

Sözcü Gazetesi’nden sayime Başçı’nın haberine göre; Yorgancılar, “Ilımlı vadeli planda açıklayan dolar hedefine bakın, mevrut ad çekme bakın. İstikrar bekliyor, önümüzü başlamak istiyoruz. Hep bu konuşmaların sebebi enflasyonun efdal çıkması. Enflasyonun düşük olduğu dönemde ne repo hangi da istifçilik konuşulur” değerlendirmesini yaptı. TOBB Amade Çul ve Konfeksiyon Kürsü Meclis Başkanı Onur Fayat, “Şu anda bilançonuza göre faizler yüzdelik 30-50 ortada. Bundan aşağıya tek banka kredi vermez. TCMB’nin kabul etme demesi çokça kolay. Sanayicinin serzenişi doğrudur. Firmalar işleri yok diyerek batmazlar, nakit akışlarını yönetemezlerse batarlar. Suya sakıt yılana sarılır misali o faizi atfetmek zorunda kalırsın. TL reeskont kredilerinde yüreklilik miktarı kadar aynı yüzde 30 bozdurmalıyız. Sevk sonrası döviz güven kanallarının açılması dahi olmazsa imkânsız” dedi.

FİNANSMAN SUNU ÖNEMLİ İHTİYAÇ

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Garip, “Akıbet süreçte değer artışları işletme anamal ihtiyacını haddinden fazla artırdı. Kredilere ulaşmada takı çekiliyor. Hususi bankalar da güven musluğunu kapattılar. Finansman ihtiyacı sanayicinin sunu şanlı ihtiyacı haline geldi. Sanayicinin akıllıca finansmana erişmesi majör” dedi.

SANAYİCİ HANGI İSTİYOR

1-Tamam kesimlerin esas odak noktası enflasyonu budamak olmalı.

2-Irsal kredilerinin önü açılmalı, reeskont kredilerinde itimat miktarı kadar döviz bozdurulmalı.

3-Konfirme özellikle olmak amacıyla güven musluklarının açılmalı.

‘İstihdam ve yatırım üzere bize ihtiyacınız var’

Önceki gün 3.5 saat süren ve tansiyonun yükseldiği toplantıda sanayicinin odağında enflasyonu budamak düzlük alırken, İSO Sedir Başkanı Zeynep Bodur, TCMB Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu’na “Hepimizin ağzının içine baktığımız kişisiniz. Kurumu desise ediyorsunuz. Burada elma ile armut karışıyor kabil geliyor, herkesin odağında enflasyonu düşürmek olmalı. Bu ülkede neyse kim yüzde 40-50 ile güven kullanan cesaretli sanayicimiz var ki bu yatırımları yapıyorlar. İstihdam ve envestisman amacıyla bize ihtiyacınız var” dedi.

İSO toplantısında Bahçıvan ile Kavcıoğlu ortada gerilim yükseldi

 

Kavcıoğlu: 5 yılda dış satımcı firmalara 106 bilyon dolar finansman sağlanmıştır

 

Kavcıoğlu ihracatçılarla bir araya gelecek

 

Share: