KKM cazibesini koruyor

Borsa İstanbul yılın evvel yarısında yüzde 38 terfian dünyaya fark attı. Küresel anlamda sükûnet endişelerinin arttığı ikinci yarıda ise hisselerin zahir tıpkı takat sınırı göstereceği zül ediliyor. Akıbet dönemde emtia fiyatlarındaki artıştan olumlu etkilenen şirketler üzere dokuz canlı tıpkı çevrim gibi. Faziletli enflasyonist ortamda kârını artıracak sektörler ise öne çıkma kabilinden…

Dünya’dan Telakki Korcan imzasıyla düzlük alan habere göre merkez bankaları geride bıraktığımız haftaya bile damgasını vurdu. Cemi dünyada merakla muhtemel KÖLE Kalıp Bankası’nın (Fed) getiri kararı toplantısından beklendiği kabilinden 75 temel puanlık faiz artırımı bundan sonra. Kararın arkası sıra Komutan Powell’ın yaptığı açıklamalar piyasalarda olumlu karşılanırken iş ve kripto nukut üzere riskli varlıklara alımlar geldi. Olur, meşruhat küçük piyasaları rahatlatan türden miydi? Haddizatında faydalı. Ama piyasalar esasen tatmak istediklerini duydu.

PİYASANIN KEYFİ BİLİR!

Faizleri yüzdelik 2.25-2.50 bandına calip Fed, artırımların bitmeme edeceği mesajını verdi. Öyle kim Powell, ekonominin resesyonda olduğu iddialarını reddederek bir ahir toplantıda da olağanüstü derecede balaban bire bir artışın olabileceğini ancak bu kararın verilere sınırlı olacağını söyledi. Yani para şişkinliği taharri altına alınana kadar faiz artışı sürecek. Fakat Powell’ın ‘getiri artma hızının tıpkı noktada yavaşlayacağı’ ifadesi piyasalar aracılığıyla öne çıkartıldı. Sözde Ürem artırımları sonsuza büyüklüğünde sürecekti üstelik bu söylemle bir anda ışıma oldu! Ama az buçuk ilk birlikte dediğim kadar piyasalar değme zaman bu tuhaf açıklamalarda yaşamak istediğini duyuyor. Piyasaların Powell’ın açıklamalarına verdiği geçmiş tepkinin ‘abartmalı’ olduğu düşünenlerin sayısı bile az değil. Söz Gelişi Morgan Stanley Kelle Stratejisti Mike Wilson’a bakarak yatırımcılar az buçuk er ‘havaya’ girdi.

HİSSE TERCİHLERİ DEĞİŞİYOR

Gelelim sıkı içine… İçeride de Türkiye Cumhuriyet Altını Eşkâl Bankası’nın (TCMB) Şişkinlik Raporu yakından izleme edildi. Dalan Bankası, 2022 enflasyon tahminini yüzde 42.8’den yüzdelik 60.4’e yükseltti. Yapılan açıklamalara bakıldığında kâin dünyalık politikası devam edecek. Parasını riskli varlıklarda görmek istemeyenler üzere Seviye Korumalı Yatırım (KKM) cazibesini korumaya bitmeme ediyor.

KKM ve iltihak hesaplarında biriken cirim arttı

Tasarruflarını enflasyona karşı yüklenmek isteyenler için hisse senedi tercih listesinde evvel sırada olmaya devam ediyor. Ancak yaşanan gelişmelerin arkası sıra yılın geçmiş yarısındaki hisse tercihlerinde değişiklikler oluyor. Alelhusus Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Avrupa’da yaşanan gaz sıkıntısı ve Avrupa Form Bankası’nın (ECB) repo artırımlarına başlaması Euro Bölgesi’ne yönelik sakinlik beklentilerini kuvvetlendirmiş durumda. Envestisman bankası Goldman Sachs, Euro Bölgesi’nin yılın ikinci yarısında resesyona gireceği tahmininde bulundu.

İKİNCİ YARIDA HANGİ HİSSELER ÖNE ÇIKAR?

Yılın evvel yarısını yüzde 38 yükselişle bitiren Borsa İstanbul, bu performansı ile özge büyüklük borsalarından fazlalık yönde ayrışmış durumda. Ilkin uran atılmak üzere Türk şirketlerinin küsurat kârlılıkları bu performansta etkili oldu. Ancak ikinci yarı az buçuk henüz dayanabilen geçebilir. Hele resesyon endişelerinin olduğu Euro Bölgesi, Türkiye’nin arz iri ihracat pazarı olması zımnında bu bölgeye ihracat fail şirketlerin büyümesini suratsız etkileyebilir. Fakat içeride süren enflasyonist ortam ve kurlardaki yukarı taraflı beklentiler döviz ilavesi olan ortaklık hisselerini gine civar planda tutak. Global anlamda bire bir resesyonun yer yağı ve gıda dışındaki mal fiyatlarında süfli cepheli yaratacağı sıklet gene bu segmentteki kârlılıkları pahal etkileyebilir. Yurtdışında her hangi büyüklüğünde durgunluk endişeleri hakimse bile Türkiye’da tıpkısı durgunluk beklentisi şu zaman yok.

GEDİK GAYE BÜYÜTTÜ

Dolayısıyla çöz talebin canlılığını koruması beklentisiyle gıda ve azık perakendeciliği hisseleri ilgi görmeye bitmeme edebilir. Canlı bitmeme fail iştirak büyümeleri ve enflasyonist ortamın yarattığı ağırlık ile indeks hedefini 3.081’den 3.500’e çıkartan Boşluk Envestisman, bankacılık sektöründe yüzde 45, sanayide yüzdelik 37’lik yükseliş potansiyeli görüyor.

BORSADA KRİTİK SEVİYE: 2.354

BİST100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 4 Ilk Teşrin 2021 tarihinde 1.371 fakül seviyesinden başlattığı yükseliş trendi üzerindeki seyrini devam ettiriyor. Şu temel kadar 2.354 benek sayesindeki destek noktasının çalıştığı görüldü. Bura bu hafta üzere hem yatay hem üstelik yukarıda bahsettiğimiz yükseliş trendinin destek noktası konumunda. Bu sebeple endekste inişli yokuşlu ayrımsız denk seyri de olsa bu hafta amacıyla bindi noktası 2.354 fakül seviyesine balya gelen trendin üstünde kalındığı sürece yönün üst olduğu söylenebilir. Yakalanan ivmenin devamı halinde 2.593 fakül seviyesi ara direnç noktası tevessül etmek üzere endekste 2.780 fakül seviyesine büyüklüğünde yükseliş potansiyeli bulunuyor. Hırçın senaryoda yukarıda belirttiğimiz destek noktalarının altına gelinmesi ilk aşamada 2.279 sonrasında ise 2.197 desteklerinin imtihan edilme riskini artırabilir.

DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Haftalık bazdaki grafikte 17.07 TL’nin üstünde kalınması dolar/ TL paritesinde yükselişi teknik anlamda açıklanan sunma asıl araz. Bu sebeple paritede ayrımsız rahatlamadan konuşmak için öncelik yerine 17.07 TL seviyesinin altında fiyatların oluşması gerekiyor. Fakat bu senaryo gerçekleşse da paritenin hala 3 Ocak 2022 tarihinde başlattığı yükseliş trendi üzerinde olduğu unutulmamalı. Bu trendin destek noktası ise 15.96 TL seviyesine denk geliyor. Bu seviyenin altında ise 15.73 TL seviyesinde tıpkısı yatay destek noktası var. İşte bu seviyeler aşağı akıllıcasına geçilirse o ant paritede 14.47- 14.85 TL bandına büyüklüğünde benzeri ricat gözlemlenebilir. Olumsuz senaryoda ise 17.07 TL seviyesinin üzerinde kalınması paritede 18.25 TL seviyesinin imtihan edilme riskini artıracak öneme erbap.

Dolarda yan yukarı

Bilançolar yeni haftada da yatırımcıların odağında

Bu hafta bildirme haddinden fazla borsa kazandırdı

Altının kilogramı 1 milyon 2 bin liraya yükseldi

 

Share: