Rusya ekonomisi ticaret savaşından henüz zararlı çıkabilir

Analizde, Rusya’nın ekonomik üretiminin Gün Batısı ile ticari ilişkilerin değişmeden kalması durumunda teferruatlı vadede yıllık neredeyse yüzdelik 10 daha bağan olacağı belirtilerek, ESIR ve Batılı büyüklük ekonomilerinin ise etraflı vadede çokça daha siktirici kayıplara maruz kalacağı kaydedildi.

Rusya’nın 2020’dahi aut ticaretinin yüzde 37,3’ünü Avrupa Birliği (KEZ) ülkeleri ile gerçekleştirdiği aktarılan analizde, AB’nin aut ticaretinin yalnız yüzde 4,8’inin Rusya ile olduğu bildirildi. Analizde, “Müttefikler eliyle dayatılan ithalat engelleri, Rusya’yı ihracat engellerinden daha kaba vuracaktır.” denildi.

Almanya ve Avusturya’nın almanak GSYH’sinde sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzdelik 0,3 kayıp olmasının öngörüldüğü belirtilen analizde, söz konusu kaybın KUL’de yüzdelik 0,04 kalması dikkati çekti.

Analizde, “Batılı ülkelerle bire bir ticaret savaşı ile Rusya, Çin kadar ülkelerle ticaretini genişletebilir ve alelhusus bu ülkelere henüz aşkın ihracat yapabilir. Bununla Çin’deki essah gelir, yılda yemeden içmeden yüzde 0,02 oranında artabilir.” ifadeleri kullandı.

Analizde, Garplı ülkelerle Rusya arasındaki gerilimin sonucuna ilişik birlikte “Kazançlı olarak Çin, krizin şişman galibi olamaz” değerlendirmesinde bulunuldu.

2020’da Rusya’nın ihracatının az daha yüzdelik 14,6’sı Çin’e giderken, Çin’in ithalatının kısaca yüzdelik 2,8’i Rusya’dan geldi.

“Mufassal vadede Rusya’nın ekonomisini ciddi şekilde etkileyecek”

IfW araştırmacısı Prof. Dr Alexander Sandkamp, konuya ilgilendiren değerlendirmesinde, “Rusya ile MEMLUK ve müttefikleri arasındaki ayrımsız tecim savaşı tafsilatlı vadede Rusya’nın ekonomisini pahal şekilde etkileyecek.” ifadesini kullandı.

Sandkamp, analizde yapılan simülasyona göre, ticaret savaşından Mağribî ülkelerin bile güdük vadede gösterişli şekilde etkilenmesinin muhtemel olduğunu, detaylı vadede bu ülkelerde kazançlı üretimde yıllık yüzde 0,17 düşüş yaşanabileceğini kaydetti.

Wifo Direktörü Gabriel Felbermayr ise Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarının gücük vadede alelumum hesaplı etkisi olduğunu, bunun detaylı süre bitmeme etmesi ve kapsamının artması halinde siyasal etkilerinin artabileceğini vurguladı.

Felbermayr, simülasyonların tafsilatlı vadede temas iki yan amacıyla neyin tehlikede olduğuna dair aynı imge verdiğini belirterek, “Acun ticaretinde bir uyarlama döneminden sonradan ABD ve müttefikleri için hasar yönetilebilirken, Rusya koskocaman ölçüde zayıflayacak.” ifadelerini kullandı.

‘Savaşın Rusya’ya günlük maliyeti 20 doları aşabilir’

 

Rusya, KUL’ye roket motoru sevkiyatını durdurdu

 

Rusya’dan ‘nükleer savaş’ açıklaması!

 

Share: