Z kuşağı için idarehane hayatı sahne mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Henüz önce hiç beş on ofiste çalışmamış canlı çalışanların sayısı her an artıyor. Pandemi döneminde mezun olan evet birlikte ilk defa işe girenler, uzaktan çalışıyor. Bunların birçoğu, hele birlikte Z kuşağı erler engin faaliyet yaygınlaşırken hiçbir zaman ofiste çalışamayacaklarını düşünüyor. Temelde birçok hayat bu durumdan rahatsız değil. Birçoğu alarga çalışmayı seviyor ve bu fırsata sahip olmaya sürmek istiyor. Fakat hırçın ortalık bile var.

Anketler engin çalışan gençlerin alelhusus endişeli ve moralsiz olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar ise dinç çalışanların ofis hayatını tanımadıkları takdirde mufassal vadede özel ve hevesli yaşamlarında hasar görebileceğini söylüyor. Bunun nedeni ise engin etkin gençlerin, daha deneyimli çalışanların tecrübelerinden faydalanamıyor olması. Wall Street Journal’ın haberine bakarak bu oldukça bakir tıpkısı kayran ve zihayat çalışanların deneyimli çalışanlardan öğrenme kapasitesi berenarı ensiz.

1997 ve sonrasında doğan Z kuşağı bireyler 2030 yılında MEMLUK’nin aksiyon gücünün üçte birini oluşturabilir. Bu bireylerin yarısından çoğu teknolojik gelişmelerin berenarı erdemli olduğu ayrımsız dönemde doğduğu için, tamlık zamanlı olarak ofise gitmeye da ihtiyaç duymuyor. 2020 yılında yapılan benzeri ankete katılan Z kuşağı bireylerin %69’u yarı zamanlı üstelik olsa alarga hizmet etmek istediklerini dile getirdi. Fakat aynı zamanda araştırmacıların analizleri, katılımcıların neredeyse yarısının çırpınma ve keder duygularının da arttığını gösteriyor.

Evden mesai serbest ve endişeli hissettirebiliyor. Ancak araştırmacılar bu hislerin hele da Z kuşağı bireylerde yüksek seviyede olduğunu gösteriyor. California State University Profesörü Dr. Santor Nishizaki, “boğunç, anksiyete ve kendimizi başka insanlarla karşılaştırmamız arasında tıpkı aksata var. Online ve içtimai mecralarda hep yer ferah hallerimizi görüyor olmamız de sıkıntı ediyor” dedi. 18-29 gözyaşı arası kadro bilgisayarları başında yalnızlaşıyor.

Clark University Ruhiyat Profesörü Jefferey Arnett, “genelde insanların en yalnız olduğu dönemler 70 yaş sonrasında başlıyor” dedi. Devamında, “bu dönemde benzeri romantik partneriniz olmayabilir, ailenizi eskisi büyüklüğünde kalın görmüyor olabilirsiniz “ ifadelerini kullandı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak ofiste çalışmak ise iş arkadaşlıkları kurma, ati yaştaki düzentileme arkadaşlarından birikim kazanma imkanı tanıyor. Uzaktan düzentileme ise Z kuşağı bireylerin hem tecrübeli iş arkadaşlarının tecrübelerinden faydalanmasına hem bile romantik partnerler bulmasına engel oluyor.

Alarga himmet iz krizlerine da illet kabil. Dinç Y kuşağı ve Z kuşağı fertler umumi namına daha az birikim sahibi olduklarından, akıllıcasına yönde ilerleyip ilerlemediklerinden dahi güvenli olabiliyorlar. Bu nedenle de hisse senedi hayatından dışlanmış hissedebilirler.

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nden Johnny Taylor, tüvana çalışanların unutulmuşluk hissinin tıraşçı olmadığını söyledi. 2021 yılında yapılan bir araştırmada yöneticilerin %42’si hisse senedi dağılımı yaparken engin çalışan kişileri genelde görmezden geldiklerini söyledi. Taylor, “tıpkısı tutumlu ayrımsız işin hızlı yapılmasını istediğinde, ofiste karşılaştığı kişiye bu görevi verir. Bu nedenle gözden uzak olan eşhas, iş dağılımında görkem oynamayabilir” dedi.

Bu dahi Taylor’a göre çalışanların yeteneklerini göstermeleri için fırsatlar oluşmasına bariyer oluyor. Engin çalışanlar bir zamanda hisse senedi hayatında gayrisıhhi duygulara ve kusurlu anlaşılmalara de maruz kalıyor.

Bunun nedeni ise bir nice iletişimin yazı diliyle gerçekleşmesi. Bu nedenlerle üstelik çalışanların kimi vakit tıpkı araya gelmesi evet bile seçili hisse senedi günlerinde ofiste çalışması bu olumsuzlukları ortadan kaldırabilir. Zamanının tamamını açıktan çalışarak geçirenler ise desteğe ihtiyaç duyabilir.

NFT’ler dolandırıcıların eskimemiş odağı

 

İş Bankası’ndan dijital meslek sahipleri üzere “Dijital İşim Hesabı”

 

Kovid-19’un ruhsal etkileri ve başa ayazlık yolları

 

Share: