Reisicumhur Erdoğan’dan Kurban Bayramı mesajı

Milletin ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlama ederek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurban Bayramı’nın ayrılmaz tıpkı parçası olan Hac farizasını hesabına deklare etmek için kutsi topraklarda kâin vatandaşlarımızın ibadetlerinin kabul olmasını Allah’tan diliyorum. Kendileri keserek yahut vekalet vasıtasıyla kestirerek Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in teslimiyetiyle Rabbimize kulluklarını gösteren vatandaşlarımın kurbanlarının üstelik akseptans olmasını Tanrı’fecir irade ediyorum” dedi.

“Bu verimli günlerin hepimize hayırlar getirmesi ve kurbanlarımızın kurtuluşa vasıta olması niyazıyla “Yaza dönsün kışınız bayramlar meze olsun balkı görmesin başınız bayramlar saraka olsun otlar dikenler dolsun nemrutların çanına yalın kat gelsin işiniz bayramlar alay olsun” diyorum. Bizleri bir Kurban Bayramı’na daha sağ esen, huzurla, selametle kavuşturan Rabbimize hamdüsena ediyorum.Bayramları mail çevrelerinden başlayarak tam mazlumların ve mağdurların yüzlerini güldürecek hayrühasenat vesilesi kılan kardeşlerimizi antrparantez tebrik ediyorum. Medeniyetimizden ve kültürümüzden tevarüz ettiğimiz bayramları, çocuğundan yaşlısına tekmil insanlarımızın bayram günleri haline dönüştüren geleneklerimizi alelhusus yaşatan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Dünyanın sağlıktan güvenliğe büyüklüğünde seçkin alanda korkulu sınamalarla yüz yüze olduğu tıpkısı dönemden geçtiğini belirten Erdoğan şöyle konuştu:

“Böyle eleştiri dönemler millet yerine birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin önemini elan dahi artırmaktadır. Ülkemizi türe ettiği el erki ve kalkınma seviyesinin altında tutmak üzere maruz kaldığımız oyunların bedellerini nesillerdir vahim tıpkısı şekilde ödüyoruz. Hamdolsun geçtiğimiz 20 yılda kurduğumuz etkili altyapının üstünde Türkiye’yi çağcıl medeniyet seviyesinin üstüne çıkartacak bir adım realizasyon fırsatı yakaladık. Mütekâmil ülkeler başta başlamak amacıyla cemi acun özlük siyasal, konuşu, düzenlilik ve toplumsal krizleriyle boğuşuyor. Tığ ise yaşadığımız bütün sıkıntılarımıza karşın hedeflerimize odaklanarak yakaladığımız fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz.”

Kurdaki dalgalanma ve sahn pahalılığına da değinen Reisicumhur konuşmasına şöyle devam etti:

“Kestirmece 4 yıl ilk ekonomideki önceliğimizi istihdama vererek yaptığımız tercihin doğruluğunu yaşanan herhangi bir gelişmeyle bir kere daha görüyoruz. Toptan ekonomideki bozulmanın ülkemize olan etkileri birlikte kurdaki dalgalanmanın ve hanay pahalılığının insanlarımızın günce hayatlarında nöbet açtığı zorlukları bittabi biliyoruz. Aldığımız tedbirler ve hayata geçirdiğimiz programlarla bunların üstesinden geldikçe elimizdeki imkanların ve kat ettiğimiz mesafenin önemi daha bereketli anlaşılacaktır. Milletimden hayata geçirdiğimiz programlara henüz hararetli bindi ve biraz henüz çıdam dilek ediyorum.”

Türkiye’nin birçok öğün önününün oyunlarla kesilmeye çalışıldığını aktaran Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması gençlerimize bırakacağımız bildirme nadir mirasımız olan 2053 vizyonuna kararlılıkla yürümesini sağlayacaktır. Ülke ve budun adına Cumhuriyet Altını tarihi süresince başlattığımız rastgele çevik hamlesinin önünün nev oyunlarla kesilmesine defaatle tanıklık ettik. İnşallah bu defa hem tarihten aldığımız dersler hem de topluluk olduğumuz avantajlar sebebiyle iri ve işlek Türkiye’nin inşasında seçkin duraklamaya, gerilemeye yer vermeyeceğiz. “

Erdoğan’dan sürücülere eke tembihler

Erdoğan sözlerini, yola çıkma sürücülere muhtelif uyarılarda bulunarak tamamladı:

” Herhangi Bir bayramda olduğu kabilinden bu el üstelik sözlerimi yola çıkacak sürücülerimize çağrıda bulunarak kişiselleştirmek istiyorum. Söz ile 15 Temmuz ve hafta sonu tatillerinin birleşmesi ile uzunca benzeri uzaklık ortaya imdi. Vatandaşlarımızın birtakım memleketlerine birtakım dinlence beldelerine makul bazen birlikte yaptığı mütenavip programlara bakarak yola düştü. Şehirlerarası trafiğe çıkan birlik vatandaşlarıma kurallara harfiyen uymalarını, yorgun açkı kullanmamalarını, kesinkes kemer takmalarını, sabırlı ve dikkatli olmalarını bekliyorum. Hezel ve tatil sevincimizi maddi ve manevi üzüntüye dönüştürmemek için bütün birlikte azami hassasiyet gösterelim. Bu duygularla Kurban Bayramı’nızı kutlama ediyor, seçkin şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum. “

Herzog’tan Erdoğan’a bayram tebriği

 

Erdoğan: 5 milyar dolarlık hedefimizi kısa süre zarfında yakalayacağız

 

Reisicumhur Erdoğan, Malezya Başbakanı Yakub’u ağırladı

 

Share: