‘Pfizer/BioNTech aşısı hamileler üzere güvenli’

İsrail’dahi Pfizer/BioNTech aşısı olan binlerce kadının verilerini inceleyen uzmanlar, aşının gebe kadınların ve bebeklerinin sağlığını etkilemediğini gördü. Er veladet, hastaneye yatış, doğumda karışıklık ve ahiret yolculuğu oranlarını karşılaştıran araştırmacılar, aşılama olan gebe kadınlarla aşı olmayan aylı kadınların sağlık durumunda tıpkısı ayırt olmadığını bildirdi.

Mart-Teşrinievvel 2021 arasında Kovid aşısı olan 17.000 aylı eş ile telkih olmayan 7000 kadının verilerini karşılaştıran uzmanlar iki grup arasında benzeri fark olmadığını açıkladı. Yayınlanan araştırı raporunda değme grupta birlikte çağa ölümü yüzde 0.1 adına kaydedildi. Erken doğum oranı aşılama olanlarda yüzde 4.2, aşı olmayanlarda yüzde 4.8 olarak açıklandı. Yeni doğan bebekte hastaneye yatma oranı ise telkih olanlar yüzdelik 5.1 namına kayıtlara geçe, aşı olmayanlarda bu ihtişam yüzde 5.3 adına duyuruldu.

Antrparantez fetüsün gelişmesi için kritik azıcık aralığı olan evvel üç ayda aşı olan ebeveynlerin çocuklarında bire bir afiyet sorunu oluşmadığı belirtilti.

Uzmanlardan hamilelere Omikron uyarısı

 

Gebelik sonrası dönemde çiftlerin özen etmesi gerekenler

 

Hastalığı geçirenler ve hamilelere uygulanacak mı?

 

Share: